18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto kochanowickiej ciapkapusty. Jak zwykle palce lizać! [ZDJĘCIA]

AKC
Święto Ciapkapusty w Kochanowicach
Święto Ciapkapusty w Kochanowicach Fot. Aneta Kaczmarek
Już po raz siódmy w Kochanowicach odbyło się Święto Ciapkapusty. To proste i pyszne danie nie tylko cieszy się uznaniem smakoszy, ale od 2 lat również Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisany. Kochanowicka ciapkapusta w 2012 r. została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.

Przepis na kochanowicką kapustę w wierszu najlepiej streściła lokalna artystka, Maria Dziuk: "Puść se w radiu szlagier śląski potem gornek weź niewąski. Z Kochanowic gospodyni co to w kuchni cuda czyni. I pokrążej wnet kapusta boczku dej by była tłusta. Wedle smaku, wedle wprawy do kapusty dej przyprawy. Pomiyszej ją z kartoflami i mosz danie nad daniami. I już fertig, żodne cuda Ciapkapusta ci się uda".

Na terenie gminy Kochanowice ciapkapusta przygotowywana była już od końca XIX wieku. Inne nazwy tego dania to panszkraut, ciaprówa, ciapraka (dwa ostatnie określenia wzięły się od śląskiego, gwarowego określenia błota - zapewne przez podobieństwo w konsystencji).

Ciapkapusta była i nadal jest potrawą bardzo popularną ze względu na fakt, że jest bardzo łatwa i szybka do przygotowania, a przy tym bardzo sycąca. Było to istotne, zwłaszcza dla ludzi, którzy przez większość dnia pracowali fizycznie, np. biorąc udział w pracach polowych. Ponadto w gminie Kochanowice prawie każde gospodarstwo miało swój zagon kapusty czy ziemniaków, a nierzadko własny chów zwierząt, zwłaszcza trzody chlewnej. Wszystkie produkty potrzebne do wykonania tej potrawy były zatem bardzo łatwo dostępne.

A oto przepis:

Składniki: 1 kg ziemniaków, 1 kg kapusty kiszonej, cebula, smalec ze skwarkami. Ugotowane ziemniaki ubić, zmieszać z ugotowaną kapustą kiszoną (przecedzoną), dodać usmażoną cebulę na skwarkach, wszystko dokładnie połączyć, doprawić solą. Potrawę podaje się do żeberek, kotletów, gulaszów, zrazów".



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!