Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości. Groby powstańców śląskich w Katowicach oznaczone znakami pamięci Instytutu Pamięci Narodowej VIDEO

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Akcję oznaczania grobów znakiem pamięci przygotowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęto 5 lipca 2021 r. 11 listopada w Katowicach-Dębie znakami pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” oraz „Tobie Polsko” oznaczono mogiły mjr. Franciszka Góreckiego-Zagórnika oraz por. Józefa Stuły.

Groby powstańców śląskich w Katowicach oznaczone znakami pamięci

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Katowicach-Dębie mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników.

- Święto 11 listopada to z jednej strony wyjątkowy dzień, ale powinien być również wyjątkowo obchodzony. Wyjątkowe obchody tego święta mają na celu zachęcenie młodych ludzi do chwili refleksji i zadumy nad charakterem tego dnia – mówi Jan Kwaśniewicz, naczelnik oddziałowego biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN w Katowicach.

Po mszy na cmentarzu parafialnym przy ul. Brackiej odbyło się uroczyste oznaczenie grobów powstańców śląskich. Miejsca spoczynku mjr. Franciszka Góreckiego-Zagórnika oraz por. Józefa Stuły zostały oznaczone znakami pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” oraz „Tobie Polsko”.

- Musimy ciągle edukować młode pokolenia, że wolność nie jest dana na zawsze. Wydarzenia, które toczą się wokół nas pokazują, że jednego dnia jest pokój, a drugiego wybucha wojna. Musimy pamiętać o naszych bohaterach. Przez to, że o nich dbamy, pokazujemy ich historię i pokazujemy, że trzeba być zawsze gotowym – dodaje Jan Kwaśniewicz.

Mjr Franciszek Górecki-Zagórnik urodził się w 1890 roku, był uczestnikiem powstania wielkopolskiego oraz powstania śląskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Zmarł w 1970 roku, jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym nr 5929.

Por. Józef Stuła urodził się w 1905 roku, uczestniczył w II i III powstaniu śląskim. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestnikiem wojny obronnej 1939 r. Zmarł w 1970 roku, jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym nr 6724.

Znaki pamięci Instytutu Pamięci Narodowej

Jak przypomina IPN, zkcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. Tę datę wybrano nieprzypadkowo, to 100. rocznica zakończenia III powstania śląskiego.

- Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu – wyjaśnia IPN.

Sztandar, który posłużył za wzór znaku pamięci znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.

- Znak pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski“ nadawany przez Instytut Pamięci Narodowej ma służyć oddaniu hołdu powstańcom śląskim, spoczywającym na cmentarzach oraz przypomnieć o tych postaciach, które na grobach znane są tylko z imienia i nazwiska, a odegrały znaczącą rolę w powstaniach śląskich w dążeniu do wolnej i niepodległej Polski – przekazuje Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera