Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19. Rozpoczęły się zapisy dla seniorów 70 plus. Ludzie stali w kolejkach od świtu i odchodzili z niczym

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Od 15 stycznia, przypomnijmy, rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli seniorzy powyżej 80. roku życia. Zainteresowanie świadczeniem okazało się na tyle duże, że 22 stycznia większość punktów szczepień od razu odsyłała grupę młodszych seniorów w kwitkiem. Pomimo iż od rana pod poradniami ustawiały się kolejki chętnych na zaszczepienie się. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od 15 stycznia, przypomnijmy, rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli seniorzy powyżej 80. roku życia. Zainteresowanie świadczeniem okazało się na tyle duże, że 22 stycznia większość punktów szczepień od razu odsyłała grupę młodszych seniorów w kwitkiem. Pomimo iż od rana pod poradniami ustawiały się kolejki chętnych na zaszczepienie się. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow, Monika Chruścińska-Dragan
Zapchana infolinia dedykowana szczepieniom, kolejki pod przychodniami i odprawiani z kwitkiem zdenerwowani seniorzy. Tak dla wielu osób starszych z regionu wyglądał piątkowy poranek, 22 stycznia. O godz. 6 rano rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 70-79 lat. Nim jednak rejestracja pacjentów z tej grupy wiekowej ruszyła, już nie było wolnych miejsc w większości punktów w Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu czy Dąbrowie Górniczej.

Od piątku, 15 stycznia, przypomnijmy, rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli seniorzy powyżej 80. roku życia. Zainteresowanie świadczeniem okazało się na tyle duże, że 22 stycznia większość punktów szczepień w Katowicach, Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej miała już komplet pacjentów i od razu odsyłała młodszych seniorów z kwitkiem. Każdy punkt dostanie bowiem na razie tylko 30 dawek szczepionki na tydzień.

Przed budynkiem przychodni Epione przy ul. Piotrowickiej w Katowicach-Ligocie pierwsi seniorzy pojawili się jeszcze przed świtem. Na drzwiach poradni "przywitała" ich kartka z napisem "Brak wolnych miejsc na szczepienie przeciw covid". Po godz. 7 rano sznur ludzi liczył już pond 20 osób. - Stoimy, bo liczymy, że nas wpiszą choć na listę rezerwową - mówi pani Maria z Ligoty.

Pani Helena, której z racji wieku, udało się zapisać wcześniej, opowiada nam, że limit wolnych miejsc w przychodni wyczerpał się już pierwszego dnia zapisów, tj. 15 stycznia, ok. godz. 13.

Pan Józef próbował się dodzwonić na infolinię 989. Teoretycznie w ten sposób powinien się zarejestrować na szczepienia. - Usiłowałem dodzwonić się już w nocy i proszę sobie wyobrazić, że cały czas była zajęta. Potem linia całkiem przestała odpowiadać. W końcu ubrałem się i przyszedłem do przychodni na Piotrowicką, bo tutaj mam najbliżej - opowiada.

Po otwarciu przychodni niestety okazało się, że seniorzy stali niepotrzebnie. Punkt przy ul. Piotrowickiej nie uruchomił rezerwowej listy. - Najgorzej, że nawet nie poinformowali nas, gdzie jeszcze w Katowicach są wolne miejsca. To jakieś żarty. W mediach wszędzie kampanie zachęcające do tego, żeby się zapisać, a rzeczywistość nijak się ma do tych przekazów. Jak można w ten sposób traktować starszych ludzi? - rozpacza pani Maria. Ktoś inny poradził: są jeszcze wolne miejsca w szpitalu tymczasowym.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

Takie same kolejki, jak pod przychodnią Epione w Katowicach-Ligocie, ustawiały się pod poradniami w całym województwie - m.in. w Siemianowicach Śląskich, Dąbrowie Górniczej czy Piekarach Śląskich. W większości punktów co najmniej część seniorów odprawiana była z kwitkiem. Tylko niektóre POZ zdecydowały się zapisywać ludzi pomimo braku miejsc, licząc na to, że limit szczepionek dla seniorów zostanie niebawem zwiększony.

Szefowa sieci przychodni Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu, Małgorzata Macek, tłumaczy, że wstrzymanie zapisów na szczepienia wynika z ograniczeń nałożonych na punkty szczepień przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Mogliśmy zapisać tylko 30 pacjentów tygodniowo do końca marca. To sześć szczepień na jeden dzień. Taki bowiem harmonogram został uzgodniony z NFZ - wyjaśnia.

ZLA w Sosnowcu ma cztery punkty szczepień - na ulicach Hallera, Wawel, Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. W dwóch pierwszych punktach wolne terminy skończyły się już 15 stycznia ok. godz. 14.

- Panie pielęgniarki zapisywały zainteresowanych pacjentów jeszcze do przychodni na ul. Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. Obecnie wszędzie mamy komplet pacjentów - opowiada dyrektorka ZLA w Sosnowcu.

W poniedziałek, 18 stycznia, po kilka wolnych miejsc oferowały jeszcze tylko wybrane punkty w mieście. Jak zapewnia Macek, jeśli tylko otrzyma zielone światło z NFZ na rozszerzenie grafiku, pacjenci zostaną o tym powiadomieni i uruchomione zostaną listy rezerwowe. - Obecnie jest po prostu za mało szczepionek - przyznaje.

Limit 30 dawek tygodniowo obowiązuje w każdym punkcie szczepień. Najszybciej więc wolne miejsca skończyły się w największych przychodniach, na dużych osiedlach zamieszkałych głównie przez seniorów oraz w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

Rejestracje pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19 wstrzymały już m.in. przechodnie Tommed w Katowicach, które prowadzą punkty przy ul. Fredry i Dębowej, czy poradni Epione przy ul. Piotrowickiej i ul. Zawiszy Czarnego.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera