Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TAK dla śląskiej onkologii. Już 5 tys. podpisów pod petycją do premier Szydło PODPISZ

Agata Pustułka
Profesor Leszek Miszczyk, pełniący obowiązki dyrektora gliwickiego Instytutu Onkologii, prezentuje najnowocześniejszy sprzęt służący do leczenia chorych na nowotwory
Profesor Leszek Miszczyk, pełniący obowiązki dyrektora gliwickiego Instytutu Onkologii, prezentuje najnowocześniejszy sprzęt służący do leczenia chorych na nowotwory arkadiusz gola
Już ponad 5 tysięcy podpisów pod petycją do premier Szydło w sprawie śląskiej onkologii. Regionalne media jednogłośnie za powstaniem Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Zobacz plan programów w radiu i telewizji na temat śląskiej onkologii.

Ponad 5 tysięcy osób podpisało się już pod petycją do premier rządu Beaty Szydło w sprawie usamodzielnienia się Instytutu Onkologii w Gliwicach. Ostatecznie to rząd, obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, muszą podjąć decyzję. My podpowiadamy najlepsze rozwiązanie!

Od piątku najważniejsze śląskie media prowadzą akcję na rzecz powstania Śląskiego Instytutu Onkologii. Gliwicki szpital od lat... 50. jest filią warszawskiej centrali i przez lata musiał jej oddawać swoje ciężko zarobione pieniądze. A przecież można było te środki zainwestować w nowy sprzęt i leczenie pacjentów Instytutu na Śląsku. Uważamy, że nie można dłużej utrzymywać tak niesprawiedliwego układu.

Naszą akcję prowadzimy wspólnie z „Gazetą Wyborczą”, oddział w Katowicach, Radiem Katowice i Telewizją Katowice.

Od piątku prowadzimy akcję na rzecz powstania Śląskiego Instytutu Onkologii. Włączyły się w nią wszystkie śląskie media. Na co dzień, rzecz jasna, rywalizujemy, ale w tej sprawie mówimy jednym głosem - trzeba dokonać podziału Centrum Onkologii w Warszawie, które od lat 50. funkcjonuje w strukturze dwóch filii w Krakowie oraz Gliwicach i centrali w Warszawie.

KLIKNIJ I PODPISZ
PETYCJA WS. NIEZALEŻNOŚCI INSTYTUTU ONKOLOGII W GLIWICACH

Gliwice oszczędzają, centrala wyciąga ręce

Ten układ jest bardzo niekorzystny dla Gliwic, które są świetnie zarządzane i potrafią oszczędzać pieniądze. Tymczasem centrala wyciąga ręce po te oszczędności. W ostatnich latach było to w sumie ponad 80 mln złotych wypracowanych w Gliwicach i przekazanych do Warszawy m.in. na remonty, a przecież powinny służyć pacjentom w naszym regionie. Tu leczą się nie tylko chorzy z województwa śląskiego, bo aż 30 proc. przyjeżdża z innych regionów.

Petycję do premier Beaty Szydło w sprawie usamodzielnienia się Instytutu poparło prawie 4 tysiące osób. To oczywiście nie koniec, bo podpisów wciąż przybywa. Akcję popiera m.in. Śląska Izba Lekarska, a także wielu posłów z różnych opcji politycznych.

Walczmy o Śląskie Centrum Onkologii w Gliwicach PODPISZ PETYCJĘ Tak dla śląskiej onkologii!

Oczywiście dziś wszystko zależy od woli politycznej Prawa i Sprawiedliwości, bo ma w Sejmie większość. Jak powiedział nam poseł Michał Wójcik z PiS, powołanie Śląskiego Instytutu Onkologii powinno być sprawą do załatwienia w pierwszej kolejności przez Śląską Grupę Parlamentarną. Decyzja ostateczna należy oczywiście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Instytut w Gliwicach jako samodzielna jednostka mógłby działać jeszcze skuteczniej niż dotychczas. To ważne, bo statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory są niepokojące. Nad pacjentami trzeba roztoczyć opiekę kompleksową, co Gliwice są w stanie zapewnić.
Coraz więcej zachorowań na nowotwory złośliwe

Z danych przedstawionych przez Śląski Urząd Wojewódzki wynika, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, zarówno w Polsce, jak i w województwie śląskim obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań na nowotwory złośliwe, przy czym w województwie śląskim współczynniki zarejestrowanych zachorowań są wyższe od ogólnopolskich.

W kraju współczynnik zachorowalności na każde 100 tys. ludności wynosi 374,6 osób, a w województwie śląskim na każde 100 tys. ludności to 386 osób.

U kobiet najczęściej rejestrowanym nowotworem złośliwym na terenie województwa śląskiego jest, podobnie jak w Polsce, rak sutka (23,7 proc.), następnie nowotwór oskrzeli i płuc (9 proc.), nowotwór trzonu macicy (7,7 proc.), nowotwór złośliwy skóry (6,3 proc.), jelita grubego (6 proc.), jajnika (5,2 proc.) oraz szyjki macicy (4,1 proc.).

KLIKNIJ I PODPISZ
PETYCJA WS. NIEZALEŻNOŚCI INSTYTUTU ONKOLOGII W GLIWICACH

Wśród mężczyzn najwięcej nowych zachorowań notuje się na nowotwór oskrzeli i płuc (20,3 proc.), gruczołu krokowego (14,1 proc.), jelita grubego (6,7 proc.), nowotwór skóry (6,4 proc.), pęcherza moczowego (5,5 proc.) oraz żołądka (5,5 proc.).

W układzie według powiatów i miast na prawach powiatów województwa śląskiego najniższy wskaźnik zachorowalności ogółem na nowotwory złośliwe utrzymuje się w powiecie bieruńsko-lędzińskim, a najwyższy w Bielsku-Białej.

Struktura zgonów na nowotwory złośliwe w województwie śląskim jest podobna jak w kraju. U kobiet największy odsetek zgonów stanowiły zgony na nowotwór złośliwy oskrzeli i płuc, następnie sutka oraz okrężnicy. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce stanowiły zgony z powodu nowotworów złośliwych oskrzeli i płuc, gruczołu krokowego, następnie okrężnicy oraz żołądka.

Radio, telewizja, prasa

Dzisiaj dzień w mediach regionalnych upłynie pod znakiem wspólnej akcji „Tak dla Śląskiej Onkologii”. Swoje opinie na temat usamodzielnienia gliwickiej placówki wypowiedzą lekarze, publicyści oraz sami pacjenci.

Godz. 7.00 - TVP Katowice
Problem Instytutu poruszony zostanie również w Poranku z Telewizją Katowice. W rozmowie wezmą udział lekarze i pacjenci gliwickiej onkologii.

Godz. 8.15 - Radio Katowice
O wspólnej akcji „Tak dla Śląskiej Onkologii” będą mówić redaktorzy śląskich mediów, Anna Seku-dewicz z katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, Dariusz Kortko z „Gazety Wyborczej” i Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego”.

Godz. 17.15 - Radio Katowice
Na antenie katowickiego radia będzie można wysłuchać również debaty prowadzonej przez redaktora Jerzego Zawartkę, z udziałem dziennikarzy, lekarzy oraz polityków.

Godz. 20.00 - TVP Katowice
Iwona Flanczewska, prowadząca Forum Regionu, wraz z zaproszonymi gośćmi podejmie temat samodzielności gliwickiego instytutu. O sprawie dyskutować będą politycy wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Walczymy o niezależność dla śląskiej onkologii - wspólna akcja śląskich mediów. Czytaj więcej


*
Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!