MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Tak dla śląskiej onkologii". Etap pierwszy

Marek Twaróg
Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego
Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Dziennik Zachodni
Choć sprawy poszły dalej swoim torem, niekiedy w nieoczekiwanym kierunku, to jednak wciąż czuję się osobiście odpowiedzialny za drobną część tej akcji. Wiele ważnych osób bardzo się zaangażowało, a kilkanaście tysięcy podpisało petycję, kampanię próbowało wykorzystać jedno czy drugie środowisko, ktoś trochę kłamał, ktoś blefował, ale istota rzeczy pozostała ta sama: nie zabierajcie pieniędzy gliwickiej onkologii. Dlatego dziś kilka zdań, bo emocje wokół akcji „Tak dla śląskiej onkologii”, zdaje się, sięgają zenitu.

Sygnał dał profesor Bogusław Maciejewski na jakiejś imprezie albo raucie właściwie trochę przy okazji. Powiedział rzecz oczywistą: że w Gliwicach mamy świetnie zarządzany ośrodek, który nie powinien zasypywać budżetowych dziur w Warszawie czy Krakowie tylko dlatego, że istnieje wspólna struktura Centrum Instytutu Onkologii dla tych trzech szpitali. Minutę potem było jasne, że „Dziennik Zachodni” musi przeprowadzić akcję na rzecz samodzielności Gliwic - by nie musiały płacić. Jeden moment i akcję prowadziło już też Radio Katowice. Za chwilę „Gazeta Wyborcza” i TVP Katowice. Może pamiętają Państwo: zaczęliśmy od listu naczelnych (co prawda bez szefa TVP Katowice) i potężnego bloku na temat onkologii. Wszystkie media stanęły na wysokości zadania, huczało w całym regionie i poza nim, petycję, którą zaproponowała GW, podpisało kilkanaście tysięcy osób.

Dobrze zareagowało środowisko gliwickie. Profesorowie, ludzie tworzący Stowarzyszenie na rzecz Śląskiego Instytutu Onkologii, dobrze zachowali się politycy - od prawa do lewa. Niezwykłe było zaangażowanie samorządowców: sejmiku, ale nade wszystko rad miast, które w tej sprawie nas wsparły. Oczywiście, Warszawa i centrala Centrum Onkologii - na nie. Kraków - raczej milczący. Nie miejsce tu na opisywanie wszystkich następujących kolejno wydarzeń. Dość powiedzieć, że gdy sprawy były już daleko, nieoczekiwanie minister wymienił prof. Miszczyka, szefa Gliwic (i podwładnego Warszawy), który, choć w trudnej roli, rozumiał interes Śląska.

Dziś sytuacja wygląda następująco:

  • jest zapewnienie na piśmie warszawskiego szefa Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Jana Walewskiego, że „wyklucza zabieranie oszczędności powstałych w jednym ośrodku na pokrycie deficytu w innym”;
  • to samo - ustnie - zagwarantował minister zdrowia;
  • nowy szef Gliwic, prof. Krzysztof Składowski, w przesłanym do DZ oświadczeniu uważa, że „najważniejszy nie był sam podział, ale autonomia finansowa, którą mamy właśnie zagwarantowaną. Można więc uznać, że cel akcji „Samodzielność dla gliwickiej onkologii” został osiągnięty”.
  • część środowiska gliwickiego uważa, że akcja skończyła się sukcesem;
  • politycy PiS-u twierdzą, że to sukces, choć odmienne zdanie ma Andrzej Sośnierz, prominentny działacz tej partii, były szef NFZ, który twierdzi, że należy pracować dalej na rzecz samodzielności;
  • politycy PO, w tym władze samorządowe, patrzą z rezerwą na zapewnienia, że pieniądze nie będą ze Śląska zabierane.

Jednym z ambasadorów akcji, którego tekst publikowaliśmy w DZ już pierwszego dnia kampanii, był Kamil Durczok. Z co najmniej kilku względów ma silną legitymację do zabierania głosu w sprawie Śląska, onkologii, relacji z Warszawą. Dlatego właśnie on jest autorem tekstu, który publikujemy dziś. Mocnego tekstu, którym zamyka pewien etap akcji „Tak dla śląskiej onkologii”, etap z pewnością nie ostatni.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KAMIL DURCZOK O ŚLĄSKIEJ ONKOLOGII: ZAMORDYZM I BEZCZELNOŚĆ

Dziś najważniejsza jest stuprocentowa gwarancja, że pieniądze Gliwic zostaną w Gliwicach - dla dobra pacjentów w Gliwicach. I o to warto powalczyć. Bitwa wygrana, cała kampania jeszcze nie.

Moje wyjaśnienie sytuacji powyżej, jak i tekst Kamila Durczoka, proszę, szanowni Czytelnicy, traktować jak jedno, jak stanowisko redakcji.

TWITTER: @MAREKTWAROG

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni