Tak niszczeje zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym. Duma Wielkich Hajduk to dziś wielka ruina. Sami zobaczcie, jak dziś wygląda ten gmach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak dziś wygląda dawny ratusz Wielkich Hajduk. Zabytkowy budynek w Chorzowie Batorym od lat niszczeje. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak dziś wygląda dawny ratusz Wielkich Hajduk. Zabytkowy budynek w Chorzowie Batorym od lat niszczeje. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym niszczeje od lat. Dawna duma Wielkich Hajduk, dziś jest ruiną. W 2018 roku miasto wykupiło od prywatnego właściciela ten budynek. Niewiele jednak tu się zmieniło. Odpadający tynk, powybijane szyby i okna zasłonięte dyktą. Tak dziś prezentuje się zabytkowy ratusz. To smutny widok. Sami zobaczcie.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym to ruina

Budynek ten od lat niszczeje. Z elewacji dawnego ratusza odpada tynk i wystaje cegła, wiele szyb jest wybitych, a okna zabite są deskami. Dziś dawny ratusz to ruina. Przypomnijmy, że od 2018 roku właścicielem obiektu przy ulicy Ratuszowej jest miasto Chorzów, które wykupiło go od prywatnego właściciela za 2 mln 700 tys. zł.

Przypomnijmy, że przez prawie 20 lat zabytkowy budynek ratusza w Chorzowie Batorym znajdował się rękach prywatnych. Obiekt od lat niszczał. Poprzedni właściciele obiektu nie wywiązali się z obietnic zagospodarowania i wyremontowania ratuszu. W ostatnich latach miasto jedynie wymusiło remont dachu. Prace te sfinansowało miasto. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy. W końcu obiekt, w 2018 roku, wykupiło miasto. Niestety niewiele to zmieniło.

- Głównym celem miasta na ten rok jest wyremontowanie dachu budynku, aby zabezpieczyć go przed dalszym niszczeniem. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie. Należy podkreślić, że miasto przejęło obiekt w złym stanie technicznym 2 lata temu i od razu nawiązało współpracę z nowym inwestorem. Niestety zakończyła się ona przedwcześnie, ale miasto wciąż prowadzi rozmowy i jest otwarte na współpracę z różnymi podmiotami - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Zobacz koniecznie

Nadzieja na metamorfozę obiektu pojawiła się w 2018 roku, gdy w Katowicach w Fabryce Porcelany, prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu. List intencyjny podpisano z Fundacją Giesche, odpowiedzialną m.in. za metamorfozę katowickiej Fabryki Porcelany. Plany modernizacji dawnego ratusza były i na tym się niestety skończyło. Fundacja Giesche wycofała się - po dokładniejszym zapoznaniu się ze stanem technicznym budynku dawnego ratusza w Chorzowie Batorym oraz uwarunkowaniami formalnymi, Fundacja Giesche zrezygnowała z podpisania umowy z miastem.

Czy zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym odzyska swój dawny blask? Z pewnością będzie potrzebny inwestor i dobry pomysł. Bez pieniędzy i pomysłu - nie jest to możliwe.

Historia dawnego ratusza w Chorzowie Batorym

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego.

W piwnicy zabytkowego ratusza znajdowały się kotłownia centralnego ogrzewania, dwa mieszkania z kuchnią (mieszkanie dozorcy), pomieszczenia piwniczne i ubikacje i pomieszczenia policji wraz z celami. Na parterze znajdowały się: kasa podatkowa z ogniotrwałym sejfem, biuro meldunkowe, biura policji z pomieszczeniem szefa policji (Wachmeister), pokój gońców, pokój pisarza, księgowość.

Na pierwszym piętrze mieściły się pomieszczenia biurowe i urzędowe. Na drugim piętrze była reprezentacyjna sala posiedzeń z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz mieszkanie burmistrza. Sala obrad posiadała bogaty wystrój plastyczny m.in. w trzech oknach osadzone były witraże z herbami. Na klatce schodowej, o podwójnych schodach, ściany były licowane okładziną ceramiczną. Sufity pokrywała dekoracja sztukatorska.

Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja - do1998 roku. Następnie budynek był w rękach prywatnych właścicieli, do 2018 roku, gdy obiekt wykupiło miasto.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wojciech Kossakowski - 3 konkrety dla WiM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie