Tężnie solankowe w czasie pandemii COVID-19. Czy są bezpieczne i można z nich korzystać?
Tężnie solankowe w województwie śląskim cieszą się sporą popularnością. W ostatnich latach wiele takich obiektów powstało w miastach, które nie kojarzą nam się z uzdrowiskami. Eksperci są zgodni, że to dobrze, ponieważ kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w tygodniu spędzonych w tężni może być bardzo wartościowe dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych części naszego regionu.
A jak wygląda funkcjonowanie tężni w dobie pandemii COVID-19 i czy w ogóle jest bezpieczne?
Musisz to wiedzieć
Główny Inspektorat Sanitarny odradził jednak korzystania z tężni. - W piśmie tym GIS poinformował, iż nie zaleca uruchamiania ww. obiektów z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa - wyjaśnia Joanna Hachuła z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Innego zdania jest jednak Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, który uważa, że ewentualne skażenie aerozolu wodnego jest możliwe, ale mało prawdopodobne.
Zobacz koniecznie
- ZH większy nacisk kładzie na zachowanie dystansu społecznego, gdyż decydujące znaczenie dla szerzenia się infekcji ma wdychanie mikrokropli wydzieliny dróg oddechowych, śluzu, plwociny zawierających cząsteczki wirusa oraz bezpośredni kontakt z powierzchniami na których ulegają one osadzeniu - pisze Huchała.
Tak więc z tężni można korzystać, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, czyli dezynfekcji i dystansu społecznego.
W czerwcu otwarte zostały pierwsze obiekty tego typu w Śląskiem. Mowa tutaj m.in. o tężniach w Tychach, Jaworznie, Radlinie czy Rybniku. Na 23 czerwca zamknięte pozostają tężnie w: Jastrzębiu-Zdroju, Czeladzi.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?