Tężnie solankowe w czasie pandemii koronawirusa są bezpieczne? Czy można z nich korzystać?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Tak wyglądają najpopularniejsze tężnie w Śląskiem Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają najpopularniejsze tężnie w Śląskiem Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Tężnie solankowe w czasie pandemii COVID-19. Państwowe instytucje nie są zgodne co do ich działania, wydając odrębne dyspozycje. Efekt jest taki, że z tężni korzystać można, ale zachowując zasady bezpieczeństwa. Część tego typu obiektów w województwie śląskim została już otwarta.

Tężnie solankowe w czasie pandemii COVID-19. Czy są bezpieczne i można z nich korzystać?

Tężnie solankowe w województwie śląskim cieszą się sporą popularnością. W ostatnich latach wiele takich obiektów powstało w miastach, które nie kojarzą nam się z uzdrowiskami. Eksperci są zgodni, że to dobrze, ponieważ kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w tygodniu spędzonych w tężni może być bardzo wartościowe dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych części naszego regionu.

A jak wygląda funkcjonowanie tężni w dobie pandemii COVID-19 i czy w ogóle jest bezpieczne?

Musisz to wiedzieć

Główny Inspektorat Sanitarny odradził jednak korzystania z tężni. - W piśmie tym GIS poinformował, iż nie zaleca uruchamiania ww. obiektów z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa - wyjaśnia Joanna Hachuła z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Innego zdania jest jednak Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, który uważa, że ewentualne skażenie aerozolu wodnego jest możliwe, ale mało prawdopodobne.

Zobacz koniecznie

- ZH większy nacisk kładzie na zachowanie dystansu społecznego, gdyż decydujące znaczenie dla szerzenia się infekcji ma wdychanie mikrokropli wydzieliny dróg oddechowych, śluzu, plwociny zawierających cząsteczki wirusa oraz bezpośredni kontakt z powierzchniami na których ulegają one osadzeniu - pisze Huchała.

Tak więc z tężni można korzystać, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, czyli dezynfekcji i dystansu społecznego.

W czerwcu otwarte zostały pierwsze obiekty tego typu w Śląskiem. Mowa tutaj m.in. o tężniach w Tychach, Jaworznie, Radlinie czy Rybniku. Na 23 czerwca zamknięte pozostają tężnie w: Jastrzębiu-Zdroju, Czeladzi.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie