Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Kot: ta nagroda to coś wyjątkowego. Kardiochirurdzy docenili film o Zbigniewie Relidze

Tomasz Kot
Podczas koncertu w Zabrzu wręczono m.in. nagrodę naukową im. Zbigniewa Religi, ale na scenie pojawił się również Tomasz Kot, odtwórca roli Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”. Wcześniej odebrał nagrodę imienia patrona Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
Podczas koncertu w Zabrzu wręczono m.in. nagrodę naukową im. Zbigniewa Religi, ale na scenie pojawił się również Tomasz Kot, odtwórca roli Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”. Wcześniej odebrał nagrodę imienia patrona Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Rozmawiamy z Tomaszem Kotem, odtwórca roli Zbigniewa Religi w filmie "Bogowie", nagrodzonym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Jej nagrodę otrzymał również reżyser filmu Łukasz Palkowski.

Rozmawiamy z Tomaszem Kotem, odtwórcą roli Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”, nagrodzonym w Zabrzu medalem im. Zbigniewa Religi.

Podczas koncertu „Serce za serce” w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu został pan nagrodzony szczególnym wyróżnieniem. Podkreślał pan, że wciąż czuje się jak na promocji filmu „Bogowie”. A jak się pan czuje z medalem im. Zbigniewa Religi w dłoni?
Bardzo się cieszę. Jakiś czas temu dyrektor Jan Sarna (dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii - dop. red.) zapytał mnie, czy mam czas 14 listopada. Zapytał też, czy zaszczyciłbym ten koncert swoją obecnością. Cóż mogłem odpowiedzieć? „To pan zaszczyca mnie tą propozycją i nagrodą, to ja czuję się zaszczycony”. Bardzo fantastycznie się czuję, dlatego, że w całej tej puli - a byłem na iluś imprezach, ileś nagród związanych z tym filmem dostałem - ta nagroda to jest coś wyjątkowego. Jestem tu w innym zupełnie charakterze niż pozostali nagrodzeni. Poprzez przygotowania do filmu też wiem, że ludzie, którzy zasiadają tu na widowni, czyli doktorzy i profesorowie, to osoby wyjątkowe i po prostu absolutnie nie mam się jak z nimi mierzyć. Bardzo się cieszę, że mogłem tu być, że po prostu dane mi było spotkać w życiu - dzięki temu filmowi - takie osobistości jak prof. Zembala, prof. Bochenek i że żyję z nimi w dobrych relacjach.

Ma pan świadomość, że film wpłynął także pozytywnie na propagowanie idei transplantacji? Podkreśla to prof.Marian Zembala, ale także dr Jan Sarna. To też jeden z powodów przyznania panu medalu przez Radę Fundacji.
Oczywiście, docierają do mnie takie sygnały. Traktuję to jako bardzo pozytywny, ale jednak efekt uboczny całości. To nigdy nie było naszym zamierzeniem podczas powstawania filmu, nikt z nas nie myślał o takim efekcie końcowym. Jest on więc tym bardziej zaskakujący i miły. Aż trudno mi się odnaleźć w takiej sytuacji. Absolutnie nie czuję się jej bohaterem. Bardzo się cieszę, że takie rzeczy następują. Spotkałem też lekarzy i kilka innych osób, którzy powiedzieli, że ich dzieci po projekcji filmu podjęły decyzję, że zdają na medycynę. To są profity, to są informacje, które sprawiają, że nogi się lekko uginają. I im więcej dostaję takich wieści, tym więcej pokory we mnie wstępuje.

O pokorze wspominał także podczas sobotniej gali prof. Marian Zembala, odnosząc to do medycyny i służby dla pacjenta. Do świata pana branży także ma to odniesienie?
Wydaje mi się to ważne, bo każdy z nas ma takie ego, które może w pewnym momencie popłynąć. Ważne jest pilnowanie, by tak się nie stało. Zbyt wielu moich kolegów zaczyna nadmiernie wierzyć we własne możliwości, więc ja się cieszę z tego odwrotnego kierunku, że u mnie jest trochę inaczej.

Rozmawiała: Marlena Polok-Kin

Serce za serce

Podczas 24 gali „Serce za serce” w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu nagrodzono najhojniejszych darczyńców i przyjaciół Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi.

Za filantropię i społeczną odpowiedzialność wyróżnienia dostały firmy PPUH Voigt Sp. z o.o. z Zabrza i ECOL Sp. z o.o. z Rybnika. Statuetkę „Przyjaciel Fundacji” otrzymali: Zakłady Mięsne HAM Cichoń i Wspólnicy S.J. z Radzion-kowa, RAFAKO SA z Raciborza; Inter Car II Sp. z o.o. z Zabrza; Alter Medica Jan Szupina z Żywca; WADIM PLAST NAROJEK S.J. z Reguł; IRPO Biuro Handlowe z Andrychowa; PPH MAGA z Raszyna oraz Piotr Sobotka - właściciel firm ROBOCLEAN i Perfect Coll z Warszawy.

Medale im. prof. Religi przyznano: Łukaszowi Palkowskiemu (reżyser filmu „Bogowie”) i Tomaszowi Kotowi. Laureatami konkursu im. prof. Religi na najlepszą pracę naukową w dziedzinie medycyny i bioinżynierii są prof. Mariusz Gąsior, dr Michał Zembala, dr Mateusz Tajstra, dr Krzysztof Filipiak, dr Marek Gierlotka, dr Tomasz Hrapkowicz, dr Michał Hawranek, prof. Lech Poloński i prof. Marian Zembala (zespołowo).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!