Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają zgłoszenia do VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolności. Organizatorami katowicki IPN i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zachęca do udziału w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności, będącym konkursem piosenki patriotycznej skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat.
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zachęca do udziału w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności, będącym konkursem piosenki patriotycznej skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. IPN Katowice
Od 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności organizują Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolność. Ideą przyświecającą organizacji Festiwalu jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów muzycznych oraz postaci ich twórców. Soliści w wieku od 10 do 24 lat mogą przesyłać swoje nagrania do 10 marca 2024r. Na ich podstawie jury wyłoni finalistów konkursu.

Trwają zgłoszenia do VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolności

Jak przypominają organizatorzy, jedną z form sprzeciwiania się systemowi komunistycznemu, było tworzenie piosenek i wspólne śpiewanie podczas różnorodnych wydarzeń i uroczystości.

- Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też piosenki zespołów z lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Często w zawoalowany sposób walczyły one z cenzurą, używając metafor, ogólnych opisów, gry symboli i skojarzeń. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności - informuje katowicki IPN.

W nawiązaniu do tej tradycji, od 2017 roku IPN w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolności, stanowiący konkurs piosenki dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. Jego celem jest przede wszystkim edukacja historyczna poprzez sztukę muzyczną, kształtowanie postaw patriotycznych i rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży.

- Do udziału w wydarzeniu zapraszamy zarówno amatorów tworzących w zaciszu domowym, jak i młodych artystów skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Zadaniem uczestników jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej z listy zaproponowanej przez organizatorów - informuje katowicki IPN.

W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie soliści, którzy prześlą nagrania z wykonaniem wybranego utworu.

- Wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (przeprowadzane online, na podstawie przesłanych zgłoszeń, mające na celu wyłonienie finalistów) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową) - czytamy na stronie organizatora.

Tegoroczny finał odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice. Jednak zanim to nastąpi wykonawcy do 10 marca 2024 r. powinni przesłać swoje nagrania za pomocą formularza rejestracyjnego, który jest dostępny na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie TUTAJ.

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera