Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy przypadki blokady ulicy Piłsudskiego w Sosnowcu w ciągu trzech dni. Winne oznakowanie przejazdu pod wiaduktem?

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W tym tygodniu w Sosnowcu trzykrotnie dochodziło do blokady ulicy Piłsudskiego przez tiry. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W tym tygodniu w Sosnowcu trzykrotnie dochodziło do blokady ulicy Piłsudskiego przez tiry. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Wiśniewski
Wiadukt kolejowy w centrum Sosnowca, przebiegający nad ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, stał się obiektem gorącej dyskusji wśród kierowców i mieszkańców miasta. Powodem tego były trzy, następujące po sobie dzień po dniu zdarzenia drogowe: blokada wjazdu do tunelu pod wiaduktem przez samochody ciężarowe.

Do pierwszego wydarzenia doszło we wtorek, 17 maja. Kierowca tira, kobieta przed samym wjazdem zdecydowała się zawrócić, powodowana zapewne przekonaniem o zbyt niskim sklepieniu tunelu. W trakcie próby nawrotu przez torowisko tramwajowe pojazd zerwał trakcję, skutecznie blokując ruch w kierunku Milowic. Prowadząca ukarana została mandatem w wysokości ponad 1000 złotych.

Pisaliśmy o tym TUTAJ

Wydarzenie powtórzyło się w środę, 18 maja. Rozegrał się ten sam scenariusz: próba nawrócenia i zakorkowanie ulicy Piłsudskiego. Po raz trzeci do blokady doszło w czwartek, 19 maja. Poza zerwaną trakcją i zatamowaniem ruchu, badanie alkomatem u kierowcy wskazało 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za wszystkie wyrządzone przez siebie szkody prowadzący tira zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni, zostało wobec niego wszczęte również postępowanie karne.

Nie przeocz

Wśród mieszkańców Sosnowca pojawiły się głosy o złym oznakowaniu przejazdu. Znajdująca się kilkadziesiąt metrów przed wiaduktem bramownica informuje o wysokości przejazdu 4 metry, zaś znaki znajdujące się bezpośrednio przed tunelem – 3,5 metra. Przypominamy, że są one zgodne z obecnymi przepisami ruchu drogowego - umieszczone na samym wiadukcie oznaczenie musi podawać wysokość z pięćdziesięciocentymetrowym zapasem.

- Bramownica i oznaczenia są takie same od kilku lat. Dopiero teraz zaczęło to sprawiać problemy kierowcom. Znaki ustawione są zgodnie z przepisami – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, Sonia Kepper.

O możliwość zmiany znaków drogowych zapytaliśmy rzecznika miasta, Rafała Łysego. Miasto jednak nie widzi potrzeby zmieniania oznaczeń.

- Miasto musi wywiązywać się z zapisów różnego rodzajów przepisów i wdrażać je w życie. Nie mamy wiedzy skąd wynika natężenie zdarzeń drogowych. W poprzednich latach takie wydarzenia zdarzały się sporadycznie. Oznakowanie w ostatnim czasie się nie zmieniało, nie zmieniła się także kategoria drogi i wiaduktów. Ciężko wytłumaczyć zachowanie kierowców - mówi Rafał Łysy.

Zobacz także

Zapytaliśmy również o to, czy rozważana jest możliwość wyłączenia ruchu samochodów ciężarowych z centrum miasta.

- Sprawdzamy tę możliwość, jednak nie można całkowicie wyłączyć tego typu ruchu ze względu na nadkategorię drogi jak i obsługę sklepów, ale analizujemy dodatkowe, bardziej twórcze rozwiania - mówi Rafał Łysy.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera