Twórcy teatralni ze śląskiego i opolskiego otrzymali "Złote Maski"

Redakcja
„Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka oraz „Morrison/Śmiercisyn” w reżyserii Pawła Passiniego zostały uznane za najlepsze ubiegłoroczne spektakle teatralne w woj. śląskim i opolskim. Ich twórcy znaleźli się wśród laureatów „Złotych Masek”.

Gala, podczas której wręczono nagrody twórcom teatralnym z obu regionów, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Każde z województw przyznało nagrody swoim artystom oddzielnie.

Nagrodzony spektakl pt. „Morrison/Śmiercisyn” powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki. „Piąta strona świata według Kutza” jest wystawiana przez Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Talarczyk i Passini otrzymali też nagrody w kategorii „reżyser”.

Nagrody dla najlepszej aktorki w woj. śląskim otrzymała Danuta Lewandowska za rolę Matki w spektaklu pt. „Matki” Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz w Teatrze Nowym w Zabrzu. W woj. opolskim wyróżniono dwie aktorki - Martę Nieradkiewicz za rolę w spektaklu „Bracia i siostry” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu i Helenę Sujecką („Morrison/Śmiercisyn”)

Za najlepszych aktorów uznano Dariusza Chojnackiego („Piąta strona świata”) i Sambora Dudzińskiego („Morrison/Śmiercisyn”). W kategorii wokalno-aktorskiej jury nagrodziło Annę Noworzyn za rolę Elizy w spektaklu „My Fair Lady” Fredericka Loewe w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Za najlepszy spektakl dla młodych widzów został uznany „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

W kategorii scenografia w woj. śląskim triumfował Paweł Walicki (za scenografię do spektaklu „Bobiczek” Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), a w woj. opolskim Zuzanna Srebrna za scenografię do spektaklu „Morrison/Śmiercisyn”.

Nagrody specjalne otrzymała słynna scenograf i kostiumolog Barbara Ptak oraz spektakl „Synek” z tekstami Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka w reżyserii Macieja Podstawnego wyprodukowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie