Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Pszczyny przygotowali podcasty. To projekt pn. „Z mikrofonem po muzeach”. Promowali je w Goczałkowicach WIDEO, ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Młodzi ludzie z powiatu pszczyńskiego zaangażowali się w projekt „Z mikrofonem po muzeach” zainicjowany przez powiat pszczyński. Efektem są nagrane podcasty o dziedzictwie kulturowym ziemi pszczyńskiej oraz Dni Otwarte w muzeach i izbach regionalnych, które zaczęły się 24 listopada i potrwają do jutra. W piątek, w Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju, mogliśmy poznać uczestników projektu.

Dni otwarte w Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju

Podczas Dni Otwartych w Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju, w piątek 24 listopada, odbyła się promocja podcastów. W rolę autorów słuchowisk wcielili się uczniowie trzech pszczyńskich placówek edukacyjnych - Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz III Liceum Ogólnokształcącego

Pierwszą część zarejestrowali w muzeach i izbach regionalnych, drugą - w profesjonalnym studiu nagraniowym. Młodzież zadawała wiele pytań, a pasjonaci opowiadali o prowadzonych miejscach, prezentujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej.

W spotkaniu wzięli udział: starosta pszczyńska Barbara Bandoła, Grzegorz Maćkowski, kustosz Muzeum Regionalnego w Goczałkowicach-Zdroju, Kinga Pławecka-Bratek – naczelnik wydziału promocji starostwa, Agnieszka Chlebek-Rolska, nauczycielka historii w I LO. A przede wszystkim przedstawiciele uczniów, którzy zaangażowali się w projekt: Magdalena Szweda z III LO w Pszczynie, która przygotowała z koleżankami podcast o Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju; Bartosz Gromadka z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, który z grupą z LO przygotował podcast o Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie; Marcin Mazur z PZS nr 2 – podcast o Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Podsumowanie rocznego projektu „Z mikrofonem po muzeach”

- Dzisiaj mamy podsumowanie prawie rocznego projektu, polegającego na zrealizowaniu przez młodzież podcastów, dotyczących prywatnych muzeów w naszym powiecie. Młodzi twórcy zwiedzali te placówki, zapraszali do nich różnych gości. W trakcie realizacji podcastów, możliwość wypowiedzi mieli również zwiedzający – mówi Grzegorz Maćkowski.

Jak dodaje, efekt można zobaczyć na YouTube oraz portalach, gdzie podcasty zostały udostępnione. Uczestnik przedsięwzięcia Bartosz Gromadka z I LO im. Bolesława Chrobrego powiedział nam, że projekt był bardzo ciekawy, wciągający.

- Naprawdę cieszę się, że moglem wziąć w nim udział. Pracowaliśmy w grupach czteroosobowych. Na pewno była to ciężka praca, ale było warto. Znaleźliśmy się bliżej historii naszego regionu, jej wpływowi na naszą tożsamość, współczesność. Wyciągnąłem z tego fajną lekcję dla siebie – przyznaje Bartosz, który ze swoją grupą przygotował podcast o unikalnym Muzeum Prasy Śląskiej.

Jak dodaje, uczniowie mogli wybrać placówkę. Muzeum prasy wydawało im się najciekawsze. Nie zawiedli się, ponieważ są zainteresowani tą tematyką. Bartosz mówi, że to muzeum jest niesamowite i warte odwiedzenia.

Dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej

Piątek i sobota, to szansa, by odwiedzić sześć miejsc prezentujących dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej. Z bogatymi zbiorami i eksponatami będzie można zapoznać się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Izbie Regionalnej w Jankowicach, Muzeum Regionalnym „Kamojówka” w Suszcu, „Smolarni” w Kobiórze, Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie.

- To doskonała okazja, aby poznać interesujące miejsca w powiecie pszczyńskim, w których przechowywanych jest wiele cennych zbiorów i przedmiotów. Chcemy pokazać pasję mieszkańców, którzy prowadzą kolekcje oraz muzea, ocalając od zapomnienia zwyczaje, tradycje i pokazują dawne życie na ziemi pszczyńskiej - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Unikalne Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie

Ekspozycję Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. W goczałkowickim muzeum zostały zgromadzone eksponaty, które przybliżają historię Goczałkowic-Zdroju i ziemi pszczyńskiej. Muzeum Regionalne „Kamojówka” w Suszcu w swoich wnętrzach skrywa ekspozycje związane z dawnym rzemiosłem oraz starodawne narzędzia rolnicze i przedmioty życia codziennego.

W jankowickiej Izbie Regionalnej Tadeusza i Marii Żyłów znajduje się m.in dawne wyposażenie domów - pralki, telewizory czy żelazka, a także maszyny i osprzęt z gospodarstw rolniczych. We wnętrzu „Smolarni” w Kobiórze można odnaleźć pochodzące z przełomu XIX i XX w. meble, instrumenty, dewocjonalia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, książki, czasopisma czy elementy garderoby. Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie gromadzi pamiątki związane z powstaniami śląskimi, martyrologią Śląska, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym po jej zakończeniu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera