Ulica Katowicka w Jaworznie zostanie przebudowana. Prace rozpoczną się na początku 2022 roku i zakończą się jesienią 2023 roku

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Jaworznie podpisano umowę na remont ulicy Katowickiej. Prace, które wykona EUROVIA POLSKA S.A. zaczną się na początku 2022 roku i potrwają do listopada 2023. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Jaworznie podpisano umowę na remont ulicy Katowickiej. Prace, które wykona EUROVIA POLSKA S.A. zaczną się na początku 2022 roku i potrwają do listopada 2023. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Jaworzno
Udostępnij:
Ponad 18 milionów złotych kosztować będzie przebudowa ulicy Katowickiej w Jaworznie. Miasto podpisało umowę na wykonanie prac z firmę Eurovia Polska S.A. Rozpoczęcie prac zaplanowano po nowym roku, a potrwają ponad rok. Wybudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej, a ulica ma sprzyjać pieszym, rowerzystom i kierowcom.

Przebudowa ulicy Katowickiej w Jaworznie zacznie się w przyszłym roku

Ulica Katowicka w Jaworznie zostanie przebudowana. W poniedziałek, 13 grudnia, prezydent Paweł Silbert podpisał umowę na jej przemianę z firmą Eurovia Polska S.A. Prace mają rozpocząć się na początku 2022 roku i potrwają ponad rok - bo ich planowane zakończenie wyznaczono na listopad 2023 roku.

- Dziesięć lat temu zbudowaliśmy obwodnicę Dąbrowy Narodowej. Z dnia na dzień zniknęło z ulicy Katowickiej ponad 90 proc. samochodów. Chwilę później zniknęła pamięć o tym, że Dąbrowa była wielkim korkiem w godzinach wyjazdów i powrotów z pracy. Ulica Katowicka stała się lokalną, osiedlową drogą. Dziś w Dąbrowie wydajemy dziesiątki milionów złotych na kanalizację sanitarną i na uzbrojenie terenów. Dlatego przebudowa ul. Katowickiej musiała poczekać na zakończenie tych prac, choć projekt nowego kształtu tej ulicy powstał już cztery lata temu. Teraz mamy pewność, że ta inwestycja rozpocznie się początkiem 2022 roku - mówi prezydent Paweł Silbert.

Na przebudowę czekają mieszkańcy ulicy i dzielnicy. - To ważne przedsięwzięcie dla Dąbrowy Narodowej i Łubowca, które spaja dotychczasowe inwestycje związane m.in. z budową kanalizacji sanitarnej oraz ul. Nowodługoszyńskiej - wyjaśnia Mariusz Kowalski, radny Rady Miejskiej w Jaworznie. - To oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która zdecydowanie poprawi infrastrukturę i pozwoli na rozwój naszego osiedla - dodaje.

W ramach zadania zostanie wybudowana sieć kanalizacji deszczowej odprowadzająca wody opadowe z pasa drogowego ul. Katowickiej oraz odcinek kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Górników z Danuty i drogi gruntowej przy cmentarzu na Łubowcu do nowo projektowanego zbiornika.

Nie przeocz

Funkcją zbiornika infiltracyjno-odparowującego będzie retencjonowanie wód opadowych z jednoczesnym rozsączaniem ich do gruntu. Oczyszczeniu wód opadowych zgromadzonych w zbiorniku posłuży z kolei budowa separatorów oraz nasadzenie w nim roślinności hydrofitowej.

- Cieszę się, że uzyskaliśmy niemal ponad 10,8 mln unijnego wsparcia na tę inwestycję. Dość poważnie zmieni się wygląd ulicy - od wielu lat staramy się by drogi w Jaworznie służyły wszystkim użytkownikom - pieszym, rowerzystom, pasażerom komunikacji miejskiej i kierowcom. Tak też została zaprojektowana nowa Katowicka. Cieszę się, że będę mógł spełnić swoją obietnicę i w ciągu najbliższych dwóch lat odmienić szkielet komunikacyjny Dąbrowy, z udogodnieniami dla pasażerów komunikacji, pieszych i kierowców - dodaje prezydent Silbert.

Modernizacja ul. Katowickiej będzie kosztowała ponad 18,5 mln zł. Łączna długość sieci kanalizacji deszczowej do wykonania to 2680 m. Po robotach ma zostać odtworzona nawierzchnia, a także powstanie nawierzchnia na odcinku do zbiornika.

Problemy z odwodnieniem w Dąbrowie Narodowej zostały zażegnane

Urząd Miejski w Jaworznie przypomina, że dzielnica Dąbrowa Narodowa miała poważny problem z odwodnieniem - nie było tu żadnych cieków wodnych, do których można by odprowadzić wody deszczowe. Miasto pozyskało pieniądze unijne, dzięki którym problem zostanie rozwiązany. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej na ul. Katowicką to 10 mln 841 tys. 701,44 zł, a na ul. Nowodługoszyńską 7 mln 161 tys. 587,52 zł. Pod jezdnią ulicy Katowickiej powstanie kanał burzowy odprowadzający opady z ulicy do zaprojektowanego zbiornika retencyjnego. Sama ulica zostanie odtworzona, dodane zostaną pasy dla rowerów i chodniki po obu stronach.

Drugi kanał odprowadzający wodę powstanie pod ul. Nowodługoszyńską - wytyczoną w terenie drogą w północnej części osiedla. Jak informują urzędnicy, ponad dwukilometrowa ulica Nowodługoszyńska ma być drogą otwierającą możliwość zabudowy działek budowlanych w Dąbrowie Narodowej, do których - mimo przeznaczenia ich pod budownictwo - nie było dotąd dojazdu. W ramach projektu odwodnieniowego powstanie w związku z odtworzeniem nawierzchni ślad tej drogi, który będzie stanowił podbudowę pod przyszły układ drogowy.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie