Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijny pakiet nadzwyczajny dla Ukrainy i krajów, które przyjmują uchodźców. Polska na liście beneficjentów

RED
Mat. Komisji Europejskiej
Unijny pakiet nadzwyczajny dla Ukrainy i krajów przyjmujących uchodźców to pół miliarda euro. Polska znajduje się na liście beneficjentów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała pakiet nadzwyczajny o wartości 500 mln euro na "zaradzenie humanitarnym skutkom kryzysu":

  • 93 mln euro ma pójść na programy pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej dotkniętej wojną w Ukrainie;
  • 85 mln zł dla Ukrainy - na pomoc ludziom uciekającym z kraju;
  • 8 mln zł dla Mołdawii - na pomoc ludziom uciekającym z kraju.

Nie przeocz

Unijna pomoc humanitarna ma pozwolić zapewnić żywność, wodę, opiekę zdrowotną, schronienie oraz zaspokoić podstawowe potrzeby.

Komisja koordynuje również pomoc w zakresie ochrony ludności, udzielaną przez Polskę, Słowację i Czechy ukraińskim uchodźcom. Polska otrzymuje już sprzęt potrzebny do zapewniania schronienia i środki medyczne jako wsparcie ze strony Francji, Danii, Niemiec, Austrii i Belgii.

Ponadto Komisja utworzyła ośrodki logistyczne ochrony ludności w Polsce i Rumunii, a kolejne powstają na Słowacji – mają one umożliwić jak najszybszą dystrybucję niezbędnej pomocy Ukrainie. Ośrodki te pomogą w przekazywaniu pomocy z Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (ta pomoc to: zestawy pierwszej pomocy, odzież ochronna, środki odkażające, namioty, sprzęt gaśniczy, agregaty prądotwórcze i pompy wodne).

UE nadal wspiera również kraje sąsiadujące z Ukrainą, które przyjęły już ponad 3 mln osób z tego kraju.

W ramach unijnych funduszów przeznaczonych na lata 2021–2027 na sprawy wewnętrzne państwom członkowskim przyznane zostaną znaczne środki na odpowiednie ośrodki recepcyjne dla osób uciekających przed inwazją i skuteczne procedury azylowe.

Dodatkowo Komisja proponuje przedłużenie okresu wdrażania środków finansowych dla państw członkowskich w ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych na lata 2014–2020, co pozwoli przeznaczyć około 420 mln euro na dodatkowe wsparcie. Komisja zaproponowała również dodatkową elastyczność w funduszach spójności UE, co umożliwi sfinansowanie wsparcia dla osób uciekających przed wojną. W ramach wniosku „Działanie w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie” (CARE) udostępnione mają zostać środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Pomoc w zarządzaniu granicami

Komisja przedstawiła wytyczne operacyjne, aby pomóc funkcjonariuszom straży granicznej państw członkowskich w efektywnym zarządzaniu napływem osób i skrócić czas oczekiwania na granicach z Ukrainą.

Także agencje UE wspierają państwa członkowskie dodatkowym personelem i wiedzą fachową – na przykład 49 pracowników Fronteksu zostało rozmieszczonych na granicach Unii i Mołdawii z Ukrainą, a kolejnych 162 pracowników trafiło do Rumunii. Misja pomocy granicznej UE została przeniesiona do Kiszyniowa, skąd zapewnia bezpośrednie wsparcie na przejściach granicznych.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera