Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop górniczy dla związkowców: Senat przyjął ustawę, Sierpień 80 apeluje do prezydenta Dudy

Redakcja
19122016 ruda slaska poloczenie pod ziemia kopalnia pokoj z kopalnia bielszowicefot arkadiusz gola  polska press
19122016 ruda slaska poloczenie pod ziemia kopalnia pokoj z kopalnia bielszowicefot arkadiusz gola polska press brak
Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Dokument budzi kontrowersje ze względu na jeden z punktów: związkowcy z likwidowanych kopalń, tak jak górnicy dołowi, będą mogli skorzystać z tzw. urlopu górniczego. WZZ Sierpień 80 apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby skierował tę część ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Senat przyjął nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Dokument ten budzi spore kontrowersje ze względu na jeden z punktów, który się w nim znalazł. Chodzi o przyznanie działaczom związkowym prawa do skorzystania z urlopu górniczego (na cztery lata przed uzyskaniem uprawnień, płatne 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia).

Za ustawą głosowało 58 senatorów, przeciw było 24, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Istnieje pewna grupa pracowników, którzy w jakimś okresie byli wybierani i aktywni w działalności społecznej czy funkcjonowali np. w związkach zawodowych, w tym momencie mają odpowiedni wiek do tego, żeby uzyskać urlop górniczy, i tylko ta ich działalność społeczna z wyboru była wyłączona z pracy typowo górniczej - mówił w środę w Senacie Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii.

- I w związku z tym, że to są ludzie, można powiedzieć, zaufania społecznego, którzy byli wybierani, teraz są karani w ten sposób, że gdy ich zakład górniczy kończy funkcjonowanie, nie mogą skorzystać z urlopu górniczego, muszą wracać do pracy pod ziemią, a zwykle są już w takim wieku, w jakim choroby przewlekłe związane z pracą w górnictwie w coraz szerszym zakresie dotykają pracowników. Z tego tytułu tę grupę osób włączyliśmy do grupy mającej prawo do urlopu górniczego. Ale ten zakres świadczeń jest tak mały, że nie narusza naszej notyfikacji, jeśli chodzi o Komisję Europejską. W tym momencie mieści się to w obecnej notyfikacji, więc nie naruszamy porozumień z Komisją Europejską.

Według szacunków zaproponowana nowelizacja miałaby objąć grupę ponad 50 związkowców.

Nowelizacja została uchwalona w ekspresowym tempie - do laski marszałkowskiej projekt wpłynął 7 marca, a 9 marca było już po wszystkich obowiązkowych głosowaniach. Jak tłumaczył na sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa minister Tchórzewski - tempo procedowania wynikało z potrzeby rozwiązania kwestii zbywania przez spółki górnicze nieruchomości rolnych. Punkt dot. urlopów górniczych dla związkowców nie wpływał w żaden sposób na przeprowadzenie procesu restrukturyzacji branży.
Przyjęcie przez Sejm tego projektu wzbudził sporo kontrowersji. Słów krytyki nie szczędziły również same organizacje związkowe. Sierpień 80 zaproponowane przepisy określił jako "kompromitujące, żenujące i skandaliczne". Z kolei Wacław Czerkawski w "Rozmowie Dnia" w Radiu Piekary mówił, że to może być najbardziej antyzwiązkowa ustawa.

Sierpień 80 wystosował apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby skierował drugi punkt ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

"Zdaniem Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80” ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w kwestionowanej części zrównuje trudną i niebezpieczną pracę górnika na dole kopalni z pracą tych, którzy nigdy nie pracowali, lub też pracowali bardzo krótko pod ziemią. W myśl nowych przepisów ustawowych, mogą oni uzyskać uprawnienia tożsame z tymi, które przysługują tym górnikom, którzy jako pracownicy dołowi kopalń przepracowali całe życie, tracąc przy tym swoje zdrowie" - czytamy w apelu Sierpnia 80.

"Ustawa, o której mowa w kwestionowanej przez WZZ „Sierpień 80” części, legalizuje również stan, w którymi oszuści na podstawie nieprawdziwych dokumentów usiłowali nabyć prawo emerytalne, co w wyniku kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostało wykryte, a osoby te cofnięto z emerytury z powrotem do pracy. Teraz, na podstawie nowelizacji Ustawy, osoby te będą mogły przejść na urlop górniczy, a następnie na emeryturę" - podkreślają przedstawiciele Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera