Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość pogrzebowa Żołnierzy Wyklętych Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w Katowicach

RED
Franciszek Skrobol i Józef Wawrzyńczyk spoczęli na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych
Franciszek Skrobol i Józef Wawrzyńczyk spoczęli na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych Karina Trojok
W czwartek, 16 września, na cmentarzu komunalnym w Katowicach odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. żołnierzy Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka. Spoczęli oni na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystość pogrzebowa śp. żołnierzy Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w Katowicach

16 września w kaplicy cmentarnej numer 1 cmentarza komunalnego znajdującego się przy ul. Murckowskiej 9 w Katowicach odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. żołnierzy Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka. Ich szczątki spoczęły na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych.

Asystę honorową zapewni 34. Dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Mszę św. odprawił natomiast ks. dr Andrzej Suchoń, czyli proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach wraz z kapelanem wojskowym płk. Zenonem Pawelakiem.

Franciszek Skrobol był współpracownikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przyszedł na świat 25 października 1921 r. w Kleszczowie (okolice Żor). W czasie niemieckiej okupacji, pomagał w organizowaniu azylu ukrywającym się przed gestapo. W sierpniu 1944 r. wysłany przymusowo do kopania okopów. Udało mu się stamtąd zbiec i potem działał w oddziałach partyzanckich. Według przekazów rodzinnych, działał również w Armii Krajowej.

Został aresztowany przez PUBP w Cieszynie 16 lipca 1946 r. Został skazany 17 października 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na karę śmierci - wykonano ją 28 grudnia 1946 r. w katowickim więzieniu. Szczątki Franciszka Skrobola zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Józef Wawrzyńczyk (ps. „Pepik”) był żołnierzem Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Urodził się 2 sierpnia 1922 r. w Zebrzydowicach (jest to obecnie dzielnica Rybnika). W latach 1938-44 pracował w kopalniach na Zaolziu.

W okresie 1944-1945 ukrywał się w Świerklanach i prawdopodobnie działał wówczas w tamtejszych strukturach AK. Od marca do maja 1945 r. służył w MO w Świerklanach.

Aresztowany został 20 lutego 1946 r. przez PUBP w Gliwicach. 31 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na rozprawie na sesji wyjazdowej w Rybniku skazał Józefa Wawrzyńczyka na karę śmierci, którą wykonano 11 grudnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Szczątki Józefa Wawrzyńczyka odnaleziono we wrześniu 2018 r. podczas prac poszukiwawczych.

Nie przeocz

Niezłomni zostali pochowani w miejscu, gdzie powstała kwatera Żołnierzy Niezłomnych.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach został odsłonięty i poświęcony pomnik „Gloria Victis” znajdujący się na terenie kwatery na katowickim cmentarzu komunalnym.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera