Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o języku śląskim od roku leży w sejmowej zamrażarce. W sobotę będzie można podpisać się pod apelem do marszałek Sejmu w tej sprawie

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Heppening w Katowicach 21.02.2015 r.
Heppening w Katowicach 21.02.2015 r. Lucyna Nenow / Polskapresse
Śląscy działacze społeczni przygotowali apel do marszałek Sejmu o wyjęcie z zamrażarki projektu ustawy nadającej godce status języka regionalnego. Jutro, 20 lutego, w Katowicach będzie go można podpisać, na spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Status języka regionalnego, gwarantujący m.in. budżetowe pieniądze na ochronę własnej mowy czy wspieranie regionalnej kultury mają w Polsce jedynie Kaszubi. Ślązacy o to samo upominają się od lat, a symbolem lekceważenia ich postulatów jest sześć nieudanych (!) prób zmiany ustawy, która tę kwestię reguluje. Dokładnie rok temu, 21 lutego 2020, szóstą próbę podjęła grupa posłów reprezentowana przez Monikę Rosę z Nowoczesnej.

- Przez rok nie nawet nie nadano projektowi numeru druku sejmowego. Nie podjęto żadnych kroków w celu rozpatrzenia kwestii istotnej dla setek tysięcy obywateli RP. Już w piątej kolejnej kadencji Sejmu doświadczamy sytuacji, w której władze polskie, niezależnie od barw politycznych, nie ustanawiają należnych nam praw mniejszości językowej - mówi Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Jutro, w przededniu wprowadzonego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, śląscy działacze społeczni i politycy będą zbierać podpisy pod wezwaniem do marszałek Sejmu, w którym domagają się wyjęcia projektu posłanki Rosy z sejmowej zamrażarki. Konferencję w tej sprawie zaplanowano na godz. 10. na rynku w Nikiszowcu (Katowice, pl. Wyzwolenia).

Apel przygotowano w języku śląskim, wraz tłumaczeniem na język polski. Podpisywać się pod nim będzie można jutro, 20 lutego, a także w kolejny piątek i sobotę (26-27 lutego) w godz. 10-17 w sklepie Ajncla przy ul. Czechowa 8/16 w Katowicach-Nikiszowcu (kontakt: 697-502-477).

Zobacz koniecznie

- Niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że postępowanie polskich władz wobec
Ślązaków to pogwałcenie praw człowieka i praw obywatelskich a także ratyfikowanych przez Polskę międzynarodowych konwencji. Miał rację. Po raz kolejny doświadczamy, że polskie władze mają Ślązaków za nic. To bolesne i haniebne - uważa senator Plura.

GańbaWstydŚląska godka może sprawić problemy, zwłaszcza osobom, które na Śląsku są pierwszy raz. Szokująca może być rozmowa już ze sprzedawcami w sklepikach na dworcu. Przygotowaliśmy dla Was 15 słów i zwrotów, które ułatwią Wam życie na Górnym Śląsku. Warto zapamiętać, zanim wybierzecie się np. do Rudy Śląskiej albo Bytomia czy Pszczyny. Poznajcie te słowa opisane na kolejnych zdjęciach >>>

15 śląskich słów i zwrotów, które musisz znać. Język śląski ...

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera