W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata po urodzeniu jest niewiele większa od ludzkiego kciuka

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata. To pierwszy przychówek ogrodu w 2023 roku
W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata. To pierwszy przychówek ogrodu w 2023 roku ŚOZ / Aneta Furgalińska
Dobre wieści płyną z Parku Śląskiego. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziła się pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata! To pierwszy w 2023 roku przychówek w chorzowskim zoo.

W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata

W środę 1 lutego Śląski Ogród Zoologiczny przekazał radosne wieści - na świat przyszła pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata. Młode urodziło się już 5 stycznia, ale ogród poinformował o tym dopiero teraz. To standardowa procedura w tego typu sytuacjach. Maluszek jest pierwszym potomkiem chorzowskiej pary pigmejek – Leona i Leokadii.

- Malucha początkowo trudno było zauważyć, ponieważ młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 gramów. Większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie - tłumaczy Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Mała pigmejka ma już prawie miesiąc. Jak przekonują jej opiekunowie jest zdrowa i szybko rośnie, dzięki czemu coraz łatwiej można zauważyć ją na grzbiecie ojca. Nie znamy jeszcze płci – jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. To również standardowa procedura w ogrodach zoologicznych.

- Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców - przypomina ŚOZ. - Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę „L” - zapowiada ogród.

Pigmejka, specyfika gatunku

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu Amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 gramów. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Zobacz Instahistorie Karoliny Stanisławczyk!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie