W Dąbrowie brakuje miejsca na cmentarzach

  W Dąbrowie brakuje miejsca na cmentarzach

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na cmentarzu w "Alejach" trudno dziś o wolne miejsce
  1/2
  przejdź do galerii

  Na cmentarzu w "Alejach" trudno dziś o wolne miejsce ©Marzena Bugała-Azarko

  Zaczyna brakować wolnego miejsca na cmentarzach w Dąbrowie Górniczej. Na nekropolii przy ul. 11 Listopada od dawna pochówki odbywają się tylko w grobach rodzinnych, powoli kończy się też miejsce przy ul. Starocmentarnej i na Górce Gołonoskiej. W mieście jest co prawda cmentarz komunalny w Gołonogu przy ul. Zaplecze, ale od kilkunastu lat pochowano tam ledwie kilka osób. Mieszkańcy nie chcą bowiem chować swoich bliskich na nowym cmentarzu. Dlaczego? Skarżą się na zły dojazd i wysokie koszty pochówku.
  - Pogrzeby na naszym cmentarzu wciąż się odbywają, bo ludzie mają groby rodzinne. Jest też przepis mówiący o tym, że groby ziemne od lat nieużytkowane mogą być wykorzystane do ponownego pochowania. Inna rzecz to pochówek w urnach. Część parafian chowa też bliskich na innych cmentarzach - mówi ksiądz Andrzej Stasiak, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, która zarządza cmentarzem przy ul. 11 Listopada. Koszt pogrzebu na tym cmentarzu waha się od 400 do 650 złotych, chociaż - jak się dowiadujemy - zazwyczaj to sprawa indywidualna.

  Być może już niebawem dąbrowianie będą się jednak musieli "przeprosić" z nowym cmentarzem, bo trudno będzie poszerzyć funkcjonujące dziś nekropolie. Brakuje na to terenu.

  - Cmentarze przy ul. Starocmentarnej oraz na Górce Gołonoskiej są cmentarzami parafialnymi, dla których właścicielem i administratorem jest proboszcz danej parafii. Ewentualne powiększenie powierzchni grzebalnych przedmiotowych cmentarzy musi być uwzględnione w Przestrzennym Planie Zagospodarowania. Decyzję w tej sprawie wydaje Wydział Urbanistyki i Architektury - informuje Piotr Jędrusik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Cmentarz komunalny jest tymczasem przez cały czas czynny. Rocznie miasto wydaje na jego utrzymanie 62 726,40 zł.
  - Cmentarz komunalny przy ul. Zaplecze jest zarządzany przez administratora wyłonionego w postępowaniu przetargowym w ubiegłym roku. Umowa została zawarta na okres od 2012 do 2015 roku - dodaje Piotr Jędrusik.

  Koszt pochówku przy ul. Zaplecze reguluje Zarządzenie Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej nr 58.2011 z dnia 18.01.2011 roku. Na cmentarzu komunalnym oraz na nekropoliach w Tucznawie i Okradzionowie to 170 zł za grób pojedynczy, 280 zł za podwójny i 600 zł za grób w głównej alei. Użytkowanie grobu przez 20 lat to 550 złotych i 800 zł w alei głównej.

  - Do tych kosztów należy doliczyć podatek VAT w wysokości ośmiu procent - dodaje Jędrusik.

  Mieszkańców cmentarz komunalny jednak nie przekonuje. - Nawet nie wiem, gdzie to jest, cmentarz powinien być bliżej centrum miasta i bliżej osiedli - uważa Stanisława Baran.

  Miejsce na 50 lat

  Od 16 lat funkcjonuje cmentarz komunalny w Sosnowcu-Niwce.

  - Na cmentarzu jest w tej chwili miejsce na 10 500 grobów, w tej chwili jest ich tam 3500. Szacujemy, że miejsca powinno wystarczyć na pięćdziesiąt lat - informuje Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji UM.

  Jak dodaje, nie będzie problemów z ewentualnym powiększeniem nekropolii. Z tyłu, w kierunku ul. Mikołajczyka, są działki przeznaczone na cmentarz.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo