Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach działa Konsulat Honorowy Kazachstanu ZDJĘCIA

tos/mat.prasowe
Otwarcie Honorowego Konsulatu Kazachstanu w Katowicach.
Otwarcie Honorowego Konsulatu Kazachstanu w Katowicach. tos
Z udziałem ambasadora Kazachstanu Margulana Baimukhana odbyła się we wtorek uroczystość otwarcia Honorowego Konsulatu Kazachstanu w Katowicach. To kolejna tego typu placówka w stolicy województwa śląskiego. Funkcję konsula honorowego na obszar województw śląskiego i łodzkiego pełnić będzie Artur Nizioł. Kazachstan Polakom kojarzy się deportacjami ludności polskiej z lat 30. i 40. XX wieku, ale dziś jest państwem, z którym Polska dynamicznie rozwija współpracę gospodarczą. Coraz częściej jest też odwiedzany przez obywateli Polski.

Kazachstan jest pod względem wielkości dziewiątym państwem świata. 12 procent jego powierzchni leży w Europie, a 88 procent w Azji. Spośród blisko 18 mln mieszkańców Kazachstanu największe grupy etniczne stanowią Kazachowie – blisko 65 procent oraz Rosjanie – ponad 25 procent, ale Kazachstan to kraj, w którym pokojowo współistnieje wiele narodów i kultur. Służące ochronie tej wielokulturowości Zgromadzenie Narodu Kazachstanu liczy 382 członków. 70,4 procent ludności Kazachstanu to wyznawcy islamu. W Kazachstanie żyje oficjalnie 34 tys. Polaków. Według obliczeń Kościoła katolickiego liczba ta sięga nawet 100 tys. Polacy w Kazachstanie to dawni mieszkańcy polskich enklaw wokół Kamieńca Podolskiego i Żytomierza, którzy z rozkazu Stalina w 1936 roku zostali zesłani na azjatyckie stepy. Obecni mieszkańcy Kazachstanu to także ich potomkowie. Ponadto w Kazachstanie pozostało wciąż kilka tysięcy osób i ich potomków, którzy trafili tam w następstwie reformy stołypinowskiej, kiedy to pod koniec caratu osiedlano w Kazachstanie chłopów. Są to więc osoby, które mają korzenie polskie jeszcze sprzed I wojny światowej. Związki Polski z Kazachstanem nie kończą się jednak na historii przesiedleń naszych rodaków.

Obecnie Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym naszego kraju w Azji Centralnej. Polsko-kazachstański obrót handlowy stanowi ponad 80 proc. łącznego obrotu Polski z państwami Azji Centralnej. Obrót dwustronny w 2018 roku wyniósł 2,28 mld euro. Jest to jest wzrost o 81 procent w porównaniu z rokiem 2017. W Kazachstanie zarejestrowanych jest już 226 przedsiębiorstw z polskim kapitałem. Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która od dziesięciu lat przyczynia się do rozwoju stosunków gospodarczych między krajami, zapowiada dalszą intensyfikację współpracy gospodarczej. Ambasador Baimukhan zdradza, że w tym roku będzie się koncentrować na współpracy w zakresie rolnictwa, transportu oraz ekologii. W przypadku pozyskania odpowiednich partnerów istnieją również plany stworzenia wspólnego terminalu logistycznego w Polsce.

Nie przegapcie

Od stycznia 2017 dla obywateli Polski obowiązuje ruch bezwizowy do Kazachstanu, a od maja 2017 roku Polacy mogą latać do Nur Sułtan (dawniej Astana) korzystając z bezpośredniego połączenia z Warszawy. LOT podliczył, iż w ubiegłym roku z tego połączenia skorzystało już ponad 70 tys. pasażerów w ramach ponad 500 wykonanych rejsów. Rzecznikiem ustanowienia połączenia był sam ambasador Baimukhan, który obecnie lobbuje na rzecz bezpośredniego połączenia byłych stolic obu krajów - Ałmaty i Krakowa.

- Wysiłki w tym kierunku to nie tylko sentyment, ale efekt rozwijającej się współpracy w zakresie turystyki. Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy do Azji Centralnej. W ciągu ubiegłego roku liczba polskich turystów w Kazachstanie wzrosła o 27 proc. – tłumaczy ambasador Baimukhan.

Funkcję honorowego konsula Kazachstanu w Katowicach pełnić będzie biznesmen i podróżnik Artur Nizioł. To absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, studiów podyplomowych MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Strategicznego Przywództwa ICAN w Warszawie (dawniej Harvard Business School). Artur Nizioł jest założycielem Uniserv SA, będącej obecnie spółką wiodącą w Grupie Kapitałowej Uniserv. Przez ponad 20 lat sprawował funkcję prezesa zarządu Uniserv SA, a obecnie przewodniczącego rady nadzorczej Uniserv SA.

Poza sferą zawodową Artur Nizioł jest też zaangażowany w działalność licznych organizacji branżowych oraz fundacji. Jest zastępcą przewodniczącego prezydium zarządu Akademicko-Gospodarczego Stowarzyszenia Hutnictwa, sekretarzem zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, a także członkiem rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz członkiem Rady Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jako konsul honorowy Artur Nizioł planuje skupić swoją działalność na dalszym zacieśnianiu współpracy gospodarczej między Polską i Kazachstanem.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo