Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach odbywają się regionalne rozgrywki II Olimpiady Gier Planszowych IPN. To okazja do przeprowadzenia aktywnych lekcji historii

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Od 23 do 24 listopada 2023r. trwają regionalne rozgrywki II Olimpiady Gier Planszowych IPN w Katowicach.
Od 23 do 24 listopada 2023r. trwają regionalne rozgrywki II Olimpiady Gier Planszowych IPN w Katowicach. Tomasz Kawka
W siedzibie Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego 2 w sali 211 odbywają się regionalne rozgrywki II Olimpiady Gier Planszowych IPN. Wydarzenie zaplanowano na dwa dni - 23 i 24 listopada 2023 r. w godzinach od 9.00 do 16.00. W kwalifikacjach wystartuje 380 uczestników z województwa śląskiego. Zwycięzcy będą mogli powalczyć o medale podczas finałowych rozgrywek w Warszawie, które nastąpią w 2024r.

W Katowicach odbywają się regionalne rozgrywki II Olimpiady Gier Planszowych IPN

W otwarciu rozgrywek regionalnych II Olimpiady Gier Planszowych IPN w Katowicach wzięli udział m.in.: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Tomasz Bastkowski, koordynator przedsięwzięcia. W głównych miastach Polski od października do lutego odbywają się kwalifikacje regionalne, a każda szkoła i placówka mogła zgłosić do rozgrywek aż sześć reprezentacji.

W kwalifikacjach regionalnych zapowiedziało swój udział 380 uczestników, są to mieszkańcy województwa śląskiego. Jak twierdzą organizatorzy olimpiada jest dobrą okazją do przeprowadzenia aktywnych lekcji historii najnowszej. Tematyka gier IPN-u związana jest z procesem odzyskiwania niepodległości, wysiłkiem zbrojnym polskiego żołnierza, a także martyrologią Polaków.

- Młodzież chce uczyć się historii i chce ją poznawać, stąd też oferta IPN-u, aby móc się uczyć historii za sprawą różnych narzędzi: gier planszowych, gier komputerowych, nowych technologii. Bardzo się cieszymy, że ten transfer wiedzy akademickiej, podręcznikowej, archiwalnej, który jest dla nas w IPN-ie bardzo ważny, trafia do młodego pokolenia, które w historii szuka inspiracji, odpowiedzi na współczesność i na to jak prognozować swoją przyszłość - mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Gracze rywalizują w grach: "Niepodległa", "Bitwa Warszawska", "ORP Orzeł", "Znaj Znak", "Miś Wojtek" oraz w grach z serii "Gwieździsta Eskadra" (303, 111 i 7).

- Jestem ojcem trójki dzieci, więc oczywiście gramy w planszówki, także w te IPN-u. Zaczynaliśmy od "Kolejki" pierwszej gry planszowej IPN-u, gramy też w "Znaj Znak". Nie chciałbym się zderzyć, z młodzieżą w tej grze, bo z całą pewnością ich sprawność intelektualna, logiczna w zakresie gier planszowych jest większa niż moja. Pewnie ja mam większą wiedzę historyczną, ale tu chodzi o wiedzę historyczną połączoną z refleksem i wiedzą logiczną - dodaje dr Karol Narwrocki.

Wygrani dzisiejszego turnieju zostaną zakwalifikowani do udziału w rozgrywkach finałowych, które obędą się w przyszłym roku w Warszawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera