MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach policjanci zatrzymali przestępców odpowiedzialnych za „oszustwa nigeryjskie”. Wyłudzili co najmniej 25 milionów złotych

OPRAC.:
Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Śląscy policjanci – a konkretnie funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej – zatrzymali sześć osób, odpowiedzialnych za „oszustwa nigeryjskie”. Podejrzani, działający w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzili od swoich ofiar co najmniej 25 milionów złotych. Do zatrzymania oszustów doszło w kilku miejscach na terenie Katowic, pod koniec kwietnia 2024 roku.

Zatrzymano trzy kobiety i trzech mężczyzn

Wśród sześciu zatrzymanych przez policję oszustów w wieku od 25 do 31 lat były trzy kobiety i trzech mężczyzn, działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej wpadli na ich trop już pod koniec 2023 roku. Gromadzili informacje, potrzebne do namierzenia członków grupy oraz materiały, służące za dowody popełnionych przestępstw. Do zatrzymania oszustów doszło w kilku miejscach na terenie Katowic, pod koniec kwietnia 2024 roku. Jak informuje policja, podejrzani wyłudzili od swoich ofiar co najmniej 25 milionów złotych.

– Wśród osób zatrzymanych przez śledczych były trzy kobiety i trzech mężczyzn. Są oni podejrzani o oszustwa na szeroką skalę, które mogły dotknąć setek, a nawet tysięcy osób w całym kraju. Do tej pory śląscy śledczy ustalili blisko pół tysiąca pokrzywdzonych, a kwota oszustwa szacowana jest na co najmniej 25 milionów złotych – podaje Policja Śląska.

Sprawcom postawiono już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Ponadto, cztery spośród tych osób zostały tymczasowo aresztowane. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet na okres dziesięciu lat. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice Wschód.

Oszuści korzystali z metod socjotechniki

Przestępcy kontaktowali się ze swoimi ofiarami w internecie, przede wszystkim za pośrednictwem portali społecznościowych i komunikatorów. Korzystali przy tym z różnych metod socjotechniki, aby zdobyć ich zaufanie. Co więcej, oszuści nie stronili nawet od działań o charakterze matrymonialnym. W sposób perfidny oraz bezpośredni grali na uczuciach swoich ofiar. Dzięki temu udawało im się wyłudzać spore kwoty pieniężne, które rzekomo miały być przeznaczone na pomoc im samym lub członkom ich rodzin.

– Przestępcy prowadzili rozmowy w taki sposób, aby zyskać zaufanie ofiar do tego stopnia, że nieświadome podstępu same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. W ten sposób ofiary przekazywały im znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych – informuje Policja Śląska.

Aby przekonać do siebie swoje ofiary, oszuści podszywali się między innymi pod żołnierzy amerykańskich, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych. Podawali się też za osoby zamożne bądź instytucje, przy czym obiecywali rozmówcom duże sumy pieniędzy.

– Często oszuści twierdzili, że ofiara musi najpierw uiścić opłatę administracyjną, zapłacić podatek lub pokryć inne rzekome koszty, aby uzyskać dostęp do obiecanych pieniędzy. W rzeczywistości jednak żadnych pieniędzy ofiara nie otrzymywała, a oszuści bogacili się jej kosztem – informują śląscy policjanci.

Policja apeluje o ostrożność w sieci

O ostrożność w internecie – między innymi w aspekcie nawiązywania kontaktów – apeluje Policja Śląska. Ostrzega przez nieuczciwymi użytkownikami sieci, którzy umiejętnie wykorzystują ludzkie emocje i uczucia, by wyłudzić od swoich ofiar jak największe kwoty pieniężne. Policja przypomina, w jaki sposób najczęściej działają oszuści internetowi. Informuje też, na czym polegają „oszustwa nigeryjskie”.

– Ostrzegamy przed zawieraniem znajomości przez Internet. Schemat działania zawsze jest podobny. Oszust wysyła do wytypowanej osoby zaproszenie na znanym portalu społecznościowym czy randkowym. Następnie nawiązuje z nią kontakt przez komunikator. Za każdym razem prosi o przeniesienie rozmowy na platformę wybranego przez siebie komunikatora. Od tej chwili codziennie koresponduje z wybraną przez siebie ofiarą. Opowiadając jej szczegóły ze swojego życia buduje więź i zaufanie. Jeśli nie mamy pewności z kim rozmawiamy, nie przekazujmy danych, ani pieniędzy na żaden cel. Nie dajmy się nabrać na „oszustwo nigeryjskie”, polegające na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych. Osoby, które dają się zmanipulować często nie zdają sobie sprawy, że to, co przestępca nazywa zaufaniem jest zwykłym oszustwem – przypominają i ostrzegają policjanci.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni