Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Książenicach zawisła tablica ofiar Tragedii Górnośląskiej. Upamiętnia mieszkańców Książenic i Kamienia, których wywieziono w głąb ZSRR

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tablica została odsłonięta podczas mszy św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej.
Tablica została odsłonięta podczas mszy św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Piotr Chrobok
Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon", w kościele parafialnym w Książenicach została zawieszona symboliczna tablica, upamiętniająca ofiary Tragedii Górnośląskiej z Książenic oraz sąsiedniego Kamienia. Wyryto na niej nazwiska 24 osób, które wywieziono w głąb ZSRR i które nie powróciły do domów.

Ofiary Tragedii Górnośląskiej upamiętnione w Książenicach

O ofiarach tragedii Górnośląskiej, którzy do ZSRR zostali wywiezieni z Książenic i Kamienia ma przypominać poświęcona im symboliczna tablica. Zawisła ona wewnątrz parafialnego kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Książenicach, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon".

- W książenickiej parafii udało nam się zidentyfikować imiennie 24 osoby, które nie wróciły z wywózki do ZSRR - mówi Krzysztof Kluczniok, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon".

To właśnie ich nazwiska pojawiły się na zawieszonej w kościele tablicy. Przedstawiciele stowarzyszenia "Dzwon" w szczególny sposób chcieli bowiem upamiętnić te osoby, które zginęły podczas przymusowej wywózki.

Odsłonięcie tablicy odbyło się w trakcie mszy św., która została odprawiona w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. W homilii, którą wygłosił proboszcz parafii w Książenicach, ks. Roman Laksa, nawiązując do słów Apelu Jasnogórskiego - "jestem, pamiętam, czuwam" - również mówił o istocie pamięci.

- Ta pamięć jest bardzo potrzebna. Jeżeli człowiek przestanie pamiętać, traci swoją tożsamość. Niech ta tablica będzie wyrazem naszego czuwania - powiedział ks. Roman Laksa.

Tablica w Książenicach, kolejną w gminie Czerwionka-Leszczyny

Symboliczna tablica w Książenicach jest już kolejną, będąca hołdem dla ofiar Tragedii Górnośląskiej w gminie Czerwionka-Leszczyny. Podobne wiszą w Palowicach, a także w Dębieńsku.

Niedawno dołączyła do nich tablica w Leszczynach, którą na fasadzie tamtejszej kaplicy pogrzebowej również zawiesiło stowarzyszenie "Dzwon". W sumie, jak wynika jego danych, z terenów ówczesnej gminy Leszczyny do ZSRR zesłano co najmniej ponad 200 osób.

Zawieszenie tablic zwieńczeniem wytężonej pracy

To właśnie jego członkowie jakiś czas temu postanowili przypomnieć wydarzenia z 1945 roku, gdy po wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich rozegrała się Tragedia Górnośląska. Jak podkreślają nie było to łatwe, ponieważ wiedza w tym zakresie jest znikoma, zaś osoby, które ją posiadają ze względu na traumatyczne doświadczenia nie zawsze chcą o nich rozmawiać.

- To była tytaniczna praca. Ja sam bazowałem głównie na źródłach. Po wyłonienie pierwszego tysiąca osób aresztowanych i deportowanych wszystko weryfikowałem - w Urzędach Stanu Cywilnego szukając ich aktów zgonów, w kościelnych księgach. Szukałem informacji o nich pochodzących już z okresu po wojnie, bo to oznaczałoby, że wrócili jakimś cudem z ZSRR - sprawdzałem archiwa kościelne, dane z archiwum w Raciborzu. Korzystałem z istniejących źródeł, czyi między innymi z książki Dariusza Węgrzyna "Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku" wydanej przez IPN, w której przejrzałem wszystkie zamieszczone biogramy osób wywiezionych wówczas w głąb Związku Radzieckiego. Na listach znalazłem ponad 200 nazwisk osób, które mieszkały lub były powiązane z naszą miejscowością - z ówczesnymi Leszczynami - mówi Krzysztof Kluczniok, któremu zależało najbardziej na zweryfikowaniu danych osób, które na zesłaniu zmarły, zginęły a ich szczątki na odległych kresach pozostały.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera