Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie otwarto zbiorniki małej retencji. Wielki pożar sprzed 30 lat nie ma prawa się powtórzyć

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Zakończyła się budowa kilkudziesięciu obiektów małej retencji na terenie pożarzyska i zlewni potoku Raczok w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. W poniedziałek 12 czerwca oficjalnie otwarto obiekty. - Dzięki tego typu obiektom poprawia się walory przyrodnicze, krajobrazowe i między innymi ochrony przeciwpożarowej - podkreśla Damian Sieber, regionalny dyrektor Lasów Państwowych w Katowicach.

W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie otwarto zbiorniki małej retencji

W miejscu gdzie przed laty doszło do jednego z największych pożarów lasów w Polsce, pojawiło się kilkadziesiąt obiektów małej retencji. Ich oficjalnego otwarcia dokonano w poniedziałek 12 czerwca, na terenie pożarzyska i zlewni potoku Raczok, w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jak podkreśla nadleśniczy Marcin Fischer, zbiorniki te pełnią szereg istotnych funkcji, wpisując się w system ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych.

- To oprócz zatrzymywania wody dla rozwijających się drzewostanów, także zabezpieczenie przeciwpożarowe. To jest o czym Lasy Państwowe mówią i czym się chwalą. Nasz system ochrony przeciwpożarowej jest unikatowy. Utrzymujemy flotę statków powietrznych, dostrzegalni pożarowych, pasów przeciwpożarowych, dojazdów dróg, a to wszystko z funduszy Lasów Państwowych - podkreśla Marcin Fischer Nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

Ponad 10 tys. zbiorników małej retencji w całym kraju

Jak podkreśla Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Lasy Państwowe na szeroką skalę zajmują się małą retencją, co z korzyścią wpływa na dobrostan polskich lasów.

- W całej Polsce otworzyliśmy już 10 tys. zbiorników małej retencji o różnej pojemności. W sumie daje to nam około 50 mln m3 wody. Zależy nam na tym, aby zbiorniki te znajdowały się w dużym rozproszeniu, dzięki czemu poprawia się walory krajobrazowe, przyrodnicze i ochrony przeciwpożarowej. Dzięki temu szata roślinna może być bardziej bujna - podkreśla Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Powstające obiekty małej retencji niosą również korzyści dla osób odwiedzających lasy, gdyż są naturalnym miejscem, gdzie gromadzą się mieszkańcy szukający ciszy i spokoju.

- Ludzie szukają tego typu miejsc, gdzie mogą odpocząć. Co prawda nie można się z nich kąpać, ale zbiorniki te posiadają jednak wiele walorów krajobrazowych - dodaje Damian Sieber.

Jedną z najważniejszych funkcji obiektów małej retencji jest jednak ochrona przeciwpożarowa. Leśnicy wciąż mają przed sobą obraz tego, co wydarzyło się w lasach w 1992 roku.

- W każdym momencie jest to również dodatkowe źródło zaopatrzenia w wodę. W razie zagrożenia są to dodatkowe miejsca, gdzie można zaczerpnąć wodę, zarówno dla floty powietrznej, jak i samochodów gaśniczych - wskazuje Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Obiekty małej retencji pozwalają nie tylko na ochronę przeciwpożarową, lecz są również przydatne w momentach powodzi. Wówczas, mała retencja pozwala wypłaszczyć falę powodziową. Z kolei w przypadku nadejścia suszy, obiekty te zatrzymują wodę na dłużej.

W ocenie senator Ewy Gawędy, zbiorniki małej retencji są jednym z najważniejszych elementów zabezpieczania lasów przed pożarami. Zdaniem senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, miejsce, w którym otwarto obiekty małej retencji jest kluczowy, gdyż właśnie tu, mieszkańcy przeżyli przeogromny pożar. Wielu z nich wciąż ma to w swojej świadomości. Pożar ten przyniósł jednak wiele zmian, w szczególności dla służb ratowniczych.

- Ten pożar wiele nas nauczył i dzięki niemu system straży pożarnej został zmodernizowany. W tej chwili inne państwa biorą za wzór nasze rozwiązania dotyczące straży pożarnej. Dzisiaj oglądając powstające zbiorniki retencyjne dostrzegamy, że ten czas nie został zmarnowany, zaś leśnicy stanęli na wysokości zadania - podkreśla senator Ewa Gawęda.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera