MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Olsztynie otwarto Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Olsztynie otwarto Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego
W Olsztynie otwarto Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego Fot. T. Sieniawski
We wtorek 24 stycznia z udziałem Wiaczesława Wojnarowśkyja, konsula generalnego Ukrainy w Krakowie, odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego im. Jana Pawła II zbudowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ośrodek powstał w Olsztynie przy ul. Mstowskiej i docelowo będzie pomagał dzieciom i młodzieży z problemami. A teraz służy jako placówka opiekuńczo-wychowawcza dla prawie setki ukraińskich dzieci, które na początku marca ubiegłego roku znalazły schronienie i opiekę w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza”.

- W marcu ubiegłego roku, przyjęliśmy prawie 100 dzieci z Ukrainy, które uciekały przed rosyjskim agresorem. Miały być dwa-trzy miesiące, bo sądziliśmy, że wojna dłużej nie potrwa. Ale wojna trwa, a my stworzony dla dzieci dom musieliśmy utrzymać i dodatkowo zapewnić im naukę. Stąd kolejny pomysł: budowa szkoły. Cały czas wielkim naszym orędownikiem jest ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Za jego namową podejmujemy kolejne wyzwania. Szkołę udało się wybudować w niespełna trzy miesiące. Za sprawą abp Wacława Depo podjęliśmy to wyzwanie i razem z pięcioma opiekunami, którzy przyjechali z dziećmi oraz wolontariuszami w naszym ośrodku przy pomocy ludzi dobrej woli podjęliśmy się w marcu ubiegłego roku opieki nad prawie setką ukraińskich dzieci – mówił podczas otwarcia centrum, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Częstochowa.

Dotąd zajęcie szkolne odbywały się tam, gdzie dzieci mieszkały, czyli na terenie ośrodka rekolekcyjnego „Święta Puszcza”. Od teraz dzieci mają nowy obiekt i nowe klasy.

Uroczystość otwarcia ośrodka rozpoczął hymn narodowy Ukrainy i program artystyczny w wykonaniu dzieci ubranych w ukraińskie stroje ludowe.

Gospodarzem uroczystości był ks. Marek Bator. W uroczystym otwarciu ośrodka udział wzięli m.in.: ks. abp Wacław Depo, Szymon Giżyński, poseł na Sejm RP i wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł na Sejm RP, Lidię Burzyńską reprezentowała Karolina Dominik-Kościańska, Przemysław Ligenza, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski i Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

- To wydarzenie, którego nie tylko w skali Olsztyna, ale także w skali całego kraju nie sposób przecenić: dzięki Caritasowi swój drugi dom znalazła tu prawie setka ukraińskich dzieciaków! Teraz – w nowym obiekcie - będą miały dobre i godne warunki do nauki. Brawa dla ks. Marka, także za bardzo krótki czas, w którym udało się obiekt oddać do użytku – mówił Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn.

Wśród gości obecni byli: Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, Svetlana Zaitseva-Velykodna, prezes Związku Polaków w Ukrainie im. A. Mickiewicza, Ojciec Roman, paulin, Szymon Czyszek, Przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce, Mariola Matysek, Członek Stowarzyszenia „LOS”.

Ks. Marek Bator wyraził szczególne podziękowanie skierowane do osób, które wspierały budowę ośrodka: Józefa Bekusa (Zakład Instalacji Sanitarnych), Tadeusza Korzekwy (Zakład Usług Projektowo-Budowlanych), Eugeniusza Ziętala (Vitroszlif).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera