Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rybnickiej elektrowni powstanie nowy blok energetyczny. Zamiast węgla będzie w nim spalany gaz, a w przyszłości także i wodór

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Na terenie elektrowni w Rybniku powstanie nowy blok energetyczny - gazowo-parowy
Na terenie elektrowni w Rybniku powstanie nowy blok energetyczny - gazowo-parowy Barbara Kubica-Kasperzec
W grudniu 2026 roku do mieszkań i domów rybniczan popłynie prąd produkowany w nowym bloku energetycznym, którego budowa wkrótce ruszy na terenie istniejącego zakładu spółki PGE w Rybniku. Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum spółek Polimex Mostostal, Siemens Energy. W czwartek, w miejscu gdzie planowana jest inwestycja, przedstawiciele PGE podpisali umowę na budowę nowego bloku z wykonawcami. To będzie pierwszy blok energetyczny w rybnickim zakładzie, w którym prąd powstawał będzie w wyniku spalaniu gazu zamiast węgla.

W grudniu 2026 roku do mieszkań i domów rybniczan popłynie prąd produkowany w nowym bloku energetycznym, którego budowa wkrótce ruszy na terenie istniejącego zakładu spółki PGE w Rybniku. Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum spółek Polimex Mostostal, Siemens Energy. W czwartek, w miejscu gdzie planowana jest inwestycja, przedstawiciele PGE podpisali umowę na budowę nowego bloku z wykonawcami. To będzie pierwszy blok energetyczny w rybnickim zakładzie, w którym zamiast węgla prąd powstawał będzie w wyniku spalaniu gazu.

Zamiast węgla w nowym bloku będzie spalany gaz

- Podpisana w Rybniku umowa rozpoczyna jedną z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych na Śląsku. Blok gazowo - parowy, który powstanie już za niespełna cztery lata w Rybniku przyczyni się do zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki, a tym samym poprawy jakości powietrza w regionie. Ten blok będzie spełniał najostrzejsze wymagania środowiskowe na świecie, będzie to praktycznie blok zeroemisyjny jeśli chodzi o emisję pyłów, tlenków siarki, co jest szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. Wiemy, że Rybnik jest niestety na liście miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, więc ta inwestycja na pewno podniesie jakość życia mieszkańców. Dla nas, dla PGE ta inwestycja jest szczególnie ważna, bo dzięki niej realizujemy konsekwentnie nasza strategię dojścia w 2050 roku do zeroemisyjności, czyli produkcji energii i ciepła ze źródeł zero lub niskoemisyjnych - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. To konkretny impuls rozwojowy dla regionu, co jest dla nas szczególnie ważne w obecnej sytuacji gospodarczej i w obliczu transformacji energetycznej – dodaje Wojciech Dąbrowski.

W nowym bloku - jak zapewnia prezes Dąbrowski - nie będzie spalany gaz pochodzący z rosyjskich źródeł.

- Nam zależy na tym, by nie finansować, nie wspierać zbrodniczej machiny Putina. Tu nie będzie spalany gaz pochodzący z kierunku rosyjskiego. Ona będzie pracowała przede wszystkim na gazie z Baltic Pipe, pewnie też na gazie z innych kierunków, powiększamy także wydobycie w Polsce - dodaje prezes PGE.

Nowy blok pozwoli na stopniowe wygaszenie czterech najstarszych bloków węglowych w rybnickim zakładzie

Po budowie nowe bloku energetycznego, możliwe będzie stopniowe wyłączenie najstarszych bloków węglowych, które w rybnickim zakładzie działają od 50 lat. Ale uruchomienie nowych bloków, nie oznacza, że najstarsze bloki, zostaną wyłączone od rano, automatycznie po uruchomieniu nowego bloku.

- Elektrownia będzie pracowała dotąd, do kiedy będzie potrzebna – zapewnia prezes Dąbrowski. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie konsorcjum firm: Polimex i Siemens Energy. - To piąta nasza duża budowa energetyczna dla PGE, trzecia wielkoskalowa, powyżej miliarda złotych. Zrobimy wszystko, by dotrzymać i terminu i budżetu - podkreśla prezes zarządu Polimex Mostostal Krzysztof Figat.

Jak podkreśla Grzegorz Należyty, prezes zarządu Siemens Energy w Polsce oraz wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Siemens Energy, w rybnickim zakładzie wykorzystana zostanie jedna z najnowocześniejszych, dostępnych na świecie technologii. - Ze względu na ogromne wyzwania w transformacji sektora energetycznego konieczne są inwestycje oparte na najnowszych technologiach. Pełnią one kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

Rybnicki blok gazowo-parowy jest doskonałym przykładem tego typu inwestycji. To technologia przyszłościowa, bo jest przygotowana nie tylko do spalania gazu, ale także do współspalania mieszanki gazu i wodoru – podkreśla prezes Należyty.- Siemens Energy dostarczy zaawansowaną technologicznie turbinę 9000HL, która jest jedną z największych dostępnych turbin gazowych i wesprze przejście do bardziej stabilnego systemu energetycznego – dodaje.

Budowa potrwa cztery lata, dwa tysiące pracowników na placu budowy

Blok gazowo-parowy w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Inwestycja będzie spełniała najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Wskaźnik emisyjności nowego bloku jest trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW i wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej.

Nowy blok gazowo-parowy będzie miał możliwość współspalania wodoru w paliwie gazowym. Blok będzie chłodzony w układzie otwartym, czyli wodą ze Zbiornika Rybnickiego, co wpłynie pozytywnie na istniejący ekosystem. Zastosowane rozwiązania technologiczne zapewnią zgodność z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego.

W szczytowym momencie budowy w pracę przy realizacji inwestycji zaangażowanych zostanie około 1,5- 2 tysiące pracowników. W mieście po cichu liczą, że będzie to bodziec do rozwoju miasta. Bo pracowników budujących nową część zakładu, trzeba będzie gdzieś zakwaterować, zapewnić im jedzenie, a także rozrywkę po pracy. - Cieszę się, że nie mamy perspektyw jako Rybnik, że elektrownia zostanie zamknięta, zlikwidowana, że pojawią się buldożery i wszystko zrównają z ziemią – mówi Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika.

Wartość całego projektu grupy PGE w Rybniku to ok 4 mld zł netto, zaś umowa z głównym wykonawcą inwestycji opiewa na 3,05 mld zł netto.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera