Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sprawie metropolii prezydenci czekają na rząd

Michał Wroński
Katowice
Katowice arc.
Aby metropolia mogła zacząć faktycznie działać potrzebne są jak najszybciej rozporządzenia wykonawcze do ustawy metropolitalnej.

Ustawa metropolitalna jest, wstępna deklaracja prezydentów 14 miast Śląska i Zagłębia do utworzenia takiego tworu również, ale wciąż jeszcze brakuje rozporządzeń wykonawczych do wspomnianej ustawy i to sprawia, że nie można mieć pewności, czy z początkiem roku 2017 metropolia faktycznie zacznie u nas działać. Tymczasem wśród prezydentów można usłyszeć sugestie, że ów brak rozporządzeń wykonawczych może się utrzymywać przez dłuższy czas. I wcale nieprzypadkowo.

- Jestem pełen obaw, czy w obecnej konfiguracji politycznej rząd nie będzie chciał utrudnić powstanie tej metropolii - stwierdził podczas czwartkowej debaty w Muzeum Powstań Śląskich Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic (w trakcie wrześniowego głosowania nad ustawą klub PiS w większości wstrzymał się od głosu).

Wątek ten pojawił się zresztą również w trakcie wtorkowego posiedzenia zgromadzenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Obradujący prezydenci dali zielone światło do utworzenia metropolii na terenie 14, zrzeszonych w Związku miast i zobowiązali się, że do końca stycznia przedstawią radnym swoich gmin uchwały intencyjne, również popierające ten krok (wspólny tekst takiego dokumentu ma dostarczyć im GZM). Konieczne będzie też przeprowadzenie konsultacji społecznych. A co dalej? Później krok należeć będzie do rządu - to on bowiem musi wydać rozporządzenia wykonawcze do ustawy metropolitalnej, jak też ostatecznie określić granice obszaru metropolitalnego. Dlatego też prezydenci gmin należących do GZM zdecydowali, że wystąpią do rządu z apelem o jak najszybsze wydanie wspomnianych rozporządzeń. Mają one określać wymogi, jakie winien spełniać późniejszy wniosek o utworzenie obszaru metropolitalnego, w jakim trybie winien być złożony i jakie dokumenty do niego winne być dołączone. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic proponuje zresztą, by nie czekając na ruch rządu taki wniosek i tak przygotować.

- Złóżmy go nie czekając na rozporządzenie. Zawsze można go będzie później uzupełnić - postulował Frankiewicz na zgromadzeniu GZM.

Otwartą kwestią pozostaje nie tylko to „kiedy”, ale również w „jakich granicach” miałaby powstać zapowiadana metropolia. Podczas posiedzenia GZM przedstawiono trzy warianty obszaru metropolitalnego - pierwszy ograniczał się do 14 miast zrzeszonych dziś w GZM, drugi wymieniał 23 gminy (prócz wspomnianej już 14-ki w metropolii miałyby się też pojawić: Będzin, Bieruń, Czeladź, Knurów, Radzionków, Wojkowice, Łaziska, Mikołów oraz Tarnowskie Góry), zaś trzeci mówi aż o 52 gminach, zamieszkałych przez blisko 2,6 miliona osób.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!