Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Karnym w Raciborzu odsłonięto płytę poświęconą internowanym po wprowadzeniu stanu wojennego działaczom wolnościowym

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Odsłonięcie tablicy w zakładzie karnym w Raciborzu
Odsłonięcie tablicy w zakładzie karnym w Raciborzu Służba Więzienna
W Zakładzie Karnym w Raciborzu odsłonięto tablicę poświęconą działaczom NSZZ „Solidarność” ugrupowań niepodległościowych i innych organizacji opozycyjnych, internowanych i więzionych przez komunistyczny reżim PRL w Zakładzie Karnym w Raciborzu po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

Na murze raciborskiego zakładu karnego odsłonięto tablicę upamiętniającą więzionych i internowanych na terenie tej jednostki. To była wspólna inicjatywa wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu ppłk. Macieja Koniora. W czasie uroczystego odsłonięcia tablicy obu panom towarzyszył Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Tablicę poświęcił naczelny kapelan więziennictwa ks. Adam Jabłoński.

- Wypełniamy naszą powinność wobec tych, którzy w najgorszych okolicznościach walczyli o wolną Polskę - powiedział podczas uroczystości Minister Michał Woś. W swoim przemówieniu minister mówił o początkach raciborskiej solidarności, a także konsekwencjach, często dramatycznych, jakie ponosili działacze. Podkreślił rolę robotników raciborskich zakładów pracy w walce o Wolną i Niepodległą Polskę.

- Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej internowanych i więzionych w raciborskim zakładzie karnym jest wyjątkowa - podkreślił Dyrektor Generalny SW gen. Jacek Kitliński. Wspominamy wspaniałych, odważnych ludzi – robotników i pracowników umysłowych, działaczy związków zawodowych, którzy swoją bohaterską postawą przyczynili się do upadku reżimu komunistycznego - dodał.

Do uczestników uroczystości list skierował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. „41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, owego tragicznego dnia, gdy polscy komuniści wypowiedzieli wojnę własnemu narodowi, karze nam pochylić się nad tym, co przez ostatnie dekady udało się zrobić w sferze prawdy i wolności” - czytamy w liście.

Po uroczystości licznie zgromadzeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych, lokalni samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, osoby więzione i represjonowane, mieli możliwość uczestniczenia w premierze filmu Adriana Szczypińskiego "Solidarność w Raciborzu".

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera