Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku będzie rekordowa. Ile pieniędzy z ZUS zyskają seniorzy?

Tomasz Chochowski
Waloryzacja emerytur i rent zawsze wzbudza wielkie emocje wśród seniorów. O ile wyższe kwoty będą mogli otrzymać w stosunku do aktualnych stawek? Ile dodatkowych pieniędzy będzie w stanie zapewnić im ZUS? Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada, że wskaźnik waloryzacji może wynieść 4,89 proc, a sama waloryzacja – nawet do 5,4-5,5 proc.

Czym jest waloryzacja?

Jak wskazuje Business Insider, waloryzacja jest zasadą prawną zakładającą, że w razie zmiany siły nabywczej pieniądza wierzyciel otrzymuje równowartość ekonomiczną wierzytelności w chwili jej powstania. Mówiąc prościej – waloryzacja umożliwia zwiększenie kwoty pieniężnej o pewne wskaźniki, np. o występującą aktualnie inflację. Chodzi zatem o to, by w zmieniających się warunkach gospodarczych zapewnić uprzednią siłę nabywczą pieniądza, a co za tym idzie – by wierzyciel nie był stratny. Zasadzie tej podlegają nie tylko zmieniane z urzędu stawki emerytalne i rentowe, ale również świadczenia podlegające innym regulacjom prawnym (np. emerytury rolnicze, pomostowe, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli czy renty socjalne).

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku

Według informacji i wyliczeń „Super Expressu” świadczenia dla emerytów i rencistów mogą w przyszłym roku wzrosnąć od 100 do nawet 400 zł brutto. Serwis money.pl wskazuje, iż jest to wynikiem wysokiej inflacji kształtującej się na poziomie 5,4-5,5 proc. Drugą istotną wartością mającą wpływ na wysokość waloryzacji jest wzrost płac na poziomie ok. 9,5 proc. Ważne będzie także zwiększenie od przyszłego roku kwoty wolnej od podatku, co umożliwi wzrost świadczeń dla emerytów pobierających do 2500 zł brutto miesięcznie.

Nie przeocz

Jaki będzie wskaźnik waloryzacji w przyszłym roku?

Projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że wskaźnik waloryzacji wzrośnie o 4,89 proc., co stanowi najwyższą od wielu lat wartość. Współczynnik ten ma zostać ostatecznie potwierdzony i przedstawiony w lutym 2022 r., zaś sama waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca 2022 r.

Mamy dobre wieści dla seniorów. W projekcie budżetu na przyszły rok rząd zapisał wyższą niż do tej pory prognozę wskaźnika wzrostu rent i emerytur – ma on wynieść rekordowe 4,89 proc. Ale waloryzacja ma być jeszcze wyższa – wskaźnik wyniesie 5,4–5,5 proc. – wskazuje prezes Instytutu Emerytalnego, Antoni Kolek.

O ile faktycznie wzrosną świadczenia emerytalne?

Według prognoz „Super Expressu” zwiastujących waloryzację na poziomie 5,4-5,5 proc. przykładowa emerytura w wysokości 1515 zł netto wzrosłaby o 72 zł na rękę, natomiast świadczenie o wartości 3000 zł netto zwiększyłoby finalną stawkę już o ok. [b]140 zł[ na rękę/b].

Należy pamiętać, że na ten moment są to jedynie przewidywania, jeśli jednak powyższe dane faktycznie się potwierdzą, przyszły rok może być dla seniorów pod względem otrzymywanych świadczeń pieniężnych bardzo atrakcyjny.

Źródło: businessinsider.com.pl, money.pl, se.pl

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera