MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wąsosz Górny: Grób majora Henryka Dobrzańskiego - Hubala. Sensacyjne odkrycie

Piotr Ciastek
Podczas tegorocznych wykopalisk w Wąsoszu Górnym co prawda nie odnaleziono szczątków mjr. Dobrzańskiego, ale dokonano sensacyjnego odkrycia pochówków z końca siedemnastego wieku
Podczas tegorocznych wykopalisk w Wąsoszu Górnym co prawda nie odnaleziono szczątków mjr. Dobrzańskiego, ale dokonano sensacyjnego odkrycia pochówków z końca siedemnastego wieku Radosław Solski
Poszukiwania szczątków legendarnego mjr. Dobrzańskiego-Hubala zakończyły się sensacyjnym odkryciem. Znaleziono groby sprzed 300 lat.

Czy w Wąsoszu Górnym znajduje się grób legendarnego majora Henryka "Hubala" Dobrzańskiego? Archeolodzy nie tracą nadziei i od kilku lat systematycznie wznawiają badania. Tegoroczne znów nie doprowadziły do odnalezienia szczątków majora, ale nie można mówić o fiasku, bo naukowcy natrafili na sensacyjne odkrycie. Znaleziono trzy pochówki z końca XVII wieku.

Relacje są rozbieżne

Poszukiwania "Hubala" w Wąsoszu Górnym rozpoczęto w 2007 roku, opierając się na relacjach jednego ze świadków. Według niego, w latach 50. XX wieku, gdy w Wąsoszu przeprowadzano elektryfikację wsi, na tyłach plebanii natrafiono w ziemi na szczątki żołnierza, które potajemnie ponownie pochowano. Siedem lat temu we wskazanym przez świadka miejscu dokonano otwarcia kilku grobów. Jednak nie znaleziono w nich szczątków "Hubala". Relacje co do miejsca pochówku są bardzo rozbieżne. Niektóre z nich wskazują faktycznie na Wąsosz Górny, inne mówią o Tomaszowie Mazowieckim.

Archeologiczna sensacja

Także tym razem poszukiwania okazały się w tej kwestii bezowocne, ale nie można w ich przypadku mówić o fiasku, bo natrafiono na inne sensacyjne odkrycie - cmentarz z pochówkami z przełomu XVII i XVIII wieku.

- W obrębie wykopu zarejestrowano co najmniej trzy groby (kobiecy, dziecięcy, zbiorowy) oraz pozyskano materiał o wartości zabytkowej. Pochówki były orientowane, tzn. zgodnie ze średniowieczną regułą skierowane twarzą na wschód. Przy tym zachowały się ślady trumien - tłumaczy archeolog Radosław Solski.

Wśród wszystkich zabytków przeważały fragmenty naczyń ceramicznych, w większości dzbanów toczonych na kole garncarskim, zdobionych różnokolorowymi polewami. Pozyskano miedzianego szeląga Jana Kazimierza (tzw. boratynek) oraz medalik "jasnogórski" z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, a na rewersie z sercem Jezusa. Taki sam znaleziono w trakcie badań na cmentarzu przy kościele pw. św. Zygmunta w Częstochowie. Medalik stanowił część różańca o kościanych paciorkach.

Znaleziska dowodzą istnienia dawnego cmentarza parafialnego przy kościele w Wąsoszu Górnym. Na podstawie pozyskanych zabytków oraz stopnia rozkładu kości i stratygrafii terenu, cmentarz można datować na przełom XVII i XVIII w. Był on przez długi czas użytkowany przez mieszkańców. Prawdopodobnie głębiej znajdują się kolejne groby.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!