MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widać efekty remontu archikatedry w Czestochowie. Zdjęcia aktualne i historyczne

Janusz Strzelczyk
Remont archikatedry w Częstochowie
Remont archikatedry w Częstochowie Janusz Strzelczyk
Dobiega końca pierwszy etap remontu częstochowskiej archikatedry.

Katedra w Częstochowie przechodzi gruntowny remont. Jej elewacja nigdy nie była czyszczona, więc po odnowieniu pięknie się prezentuje. Na nowe, betonowe schody ułożono stopnie granitowe. Są to w większości wyczyszczone płyty, które zostały zdemontowane na początku remontu. Brakujące, dodatkowe wybudowane stopnie kupiono.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Wybudowano nowoczesne toalety i łazienki dla pielgrzymów, ogrzewanie wewnątrz katedry, a także podjazdy dla niepełnosprawnych i windę, która wprawdzie już była, ale nie funkcjonowała. Windą będzie można wjechać na wieżę i oglądać panoramę miasta.

Pierwszy etap remontu kosztuje 9,5 mln zł - w tym 7 mln zł unijnej dotacji.

Drugi etap prac, który jest już zaprojektowany, objąć ma m.in. przebudowę placu. Będzie fontanna, pawilony z pamiątkami. Ale poszukiwania pieniędzy na tę część dopiero trwają.

Bazylika archikatedralna w Częstochowie jest jedną z największych w Polsce i w Europie. Została wybudowana na terenie dawnego cmentarza z lat 1825–1898. Została wzniesiona w latach 1901–1927 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, a całkowitą budowę wież ukończono w 1997 roku.

Musisz to wiedzieć

W październiku 1901 roku rozpoczęto symbolicznie budowę nowego kościoła, w przyszłej parafii wydzielonej z najstarszej częstochowskiej parafii św. Zygmunta. 8 grudnia 1908 roku w prowizorycznie przysposobionym kościele została odprawiona pierwsza msza św. przez ojca Euzebiusza Rejmana. Zabrakło pieniędzy na kontynuowanie budowy, wybuchła pierwsza wojna światowa. Do 1917 r. niewiele zrobiono. Przełom nastąpił w październiku 1917 roku. Wtedy biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki zdecydował o utworzeniu odrębnej parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny, wydzielonej z parafii św. Zygmunta.
W październiku 1925 roku powstała diecezja częstochowska i na mocy bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas". Częstochowa została wyznaczona na stolicę nowej diecezji, a kościół pw. Świętej Rodziny w budowie, na kościół katedralny.

W 1962 roku papież Jan XXIII nadał katedrze Świętej Rodziny tytuł bazyliki mniejszej. W 1992 roku katedra częstochowska została podniesiona do rangi archikatedry przez papieża Jana Pawła II.Cztery lata później rozpoczęto generalny remont świątyni wzmacniając jej konstrukcję. Zrekonstruowano i wyremontowano łuki przyporowe od strony zachodniej oraz wieńczące je wieżyczki, częściowo sklejono pękający strop.

W 1997 roku zdecydowano o ukończeniu budowy katedry zgodnie z projektem. Nadbudowano 38-metrowe wieże, podwyższając je o 12 metrów. Na obu wieżach założono hełmy stalowe, każdy o wysokości 30 metrów,obłożone drewnem modrzewiowym i blachą miedzianą, i zwieńczone 4-metrowymi krzyżami. Mają teraz po ponad 80 metrów wysokości i są jednymi z najwyższych wież kościelnych w Polsce.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Francja obawia się szpiegów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni