Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocna Procesja w Ostropie. Mieszkańcy nie mogą sobie wyobrazić, że jej nie będzie!

MAKI
Wielkanocna Procesja w Ostropie to wielowiekowa tradycja. Mieszkańcy nie mogą sobie wyobrazić, że jej nie będzie w tym roku! Przez koronawirusa. Przypomnijmy sobie ten piękny obyczaj na zdjęciach Arkadiusza Goli.

Epidemia zmieniła całe Święta Wielkanocne, sprawiła, że osoby wierzące nie mogły uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia, święcić pokarmów, spotykać się z rodziną i znajomymi. Nie było także wielu tradycyjnych obyczajów- jak wielkanocne procesje.

Wielkanocna Procesja w Ostropie to wielowiekowa tradycja. Mieszkańcy nie mogą sobie wyobrazić, że jej nie będzie w tym roku! Przez epidemię koronawirusa.
Obyczaj objeżdżania pól na urodzaj w Wielkanocny Poniedziałek to wielowiekowa tradycja. W Ostropie (dzielnica Gliwic) jest kultywowany od niepamiętnych czasów. Zwyczaj procesji konnych miał dwojakie cele: z jednej strony sprawdzenie stanu zasiewów, z drugiej uproszenie błogosławieństwa i wzrostu upraw na polach. W Ostropie procesje odbywają się co najmniej od połowy wieku XVII.
"Prastary zwyczaj procesji konnych miał dwojakie cele: z jednej strony sprawdzenie stanu zasiewów, z drugiej uproszenie błogosławieństwa i wzrostu upraw na polach. Tu w Ostropie procesje odbywają się co najmniej od połowy wieku XVII - tak pisze o nim na swojej stronie malanowicz.eu - Małgorzata Malanowicz, znawczyni regionalnej historii i miłośniczka Gliwic.- W Poniedziałek Wielkanocny zaraz po południu przed kościołem formuje się procesja. Na przedzie trzej młodzieńcy (jak nakazuje tradycja – wyłącznie kawalerowie) z krzyżem procesyjnym. Za nimi pozostali jeźdźcy wiozący symbole Zmartwychwstania Pańskiego - Paschał, Krzyż przepasany czerwoną stułą i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa.

Procesja wyjeżdża poza zabudowania i przemierza pola wzdłuż granic parafii, a uczestnicy zanoszą modły o dobry urodzaj. Wędrówka po polach trwa około czterech godzin z krótką przerwą na poczęstunek. Kończy się przy kościele, odbywa się jeszcze krótkie nabożeństwo i kapłan udziela błogosławieństwa sakramentalnego.

Po wyjściu z kościoła uczestnicy procesji zdejmują z siebie wieńce i starają się tak nimi rzucić, aby zawisły na krzyżu misyjnym – ten kto pierwszy zawiesi swój wieniec na krzyżu jeszcze w tym samym roku stanie na ślubnym kobiercu. Kiedyś w procesji brali udział wyłącznie mężczyźni przybrani w mirtowe wieńce ozdobione kwiatami (kawalerów rozpoznawało się po podwójnych wieńcach)."

Każdego roku do Ostropy przyjeżdżają tłumy, aby oglądać tę niezwykłą uroczystość. W tym roku epidemia pokrzyżowała te plany.
Obejrzycie za to zdjęcia Arkadiusza Goli z tych wyjątkowych procesji w poprzednich latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera