Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piec Huty Pokój został wpisany na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Wielki Piec Huty Pokój został wpisany na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego
Wielki Piec Huty Pokój został wpisany na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego Łukasz Olszewski
Wielki Piec rudzkiej huty został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. To kolejny obiekt z Polski, który znalazł się w tym gronie, obok Kopalnia Soli „Wieliczka”, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Wielki Piec wpisany na listę ERIH

Wielki Piec Huty „Pokój” został oficjalnie wpisany na prestiżową listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jak zapowiadają władze miasta, jest to kolejny krok do rewitalizacji obiektu.

- ERIH jest jednym z prestiżowych Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy – mówi dr Adam Hajduga, Wiceprezydent ERIH i reprezentant krajowy sieci w Polsce. - Osobiście bardzo się cieszę, że Wielki Piec Huty „Pokój” z miasta, w którym się urodziłem, dołączył do tego zacnego grona. To bardzo ważne, aby pamiętać co uczyniło nas tym, kim jesteśmy, a przecież nie byłoby Nowego Bytomia bez huty. Jestem przekonany, że za jakiś czas ten symbol otrzyma nowe życie.

Szlak zabytków industrialnych, jedyny na taką skalę w Europie, składa się łącznie z 1850 obiektów, z czego najsłynniejsze to Narodowe Muzeum Górnictwa Węglowego Anglii, belgijskie Muzeum Archeologii Przemysłowej i Włókiennictwa, czy holenderskie Muzeum Tramwajów Parowych Hoorn-Medemblik.

17 spośród obiektów znajduje się w Polsce. Są to m.in. Kopalnia Soli „Wieliczka, czy Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Teraz do tego grona dołączył także Wielki Piec Huty „Pokój”.

- Przykładem zabytku, który jest dla nas inspiracją i wzorem w pracach nad rewitalizacją naszej perełki jest „Weltkulturerbe Völklinger Hütte” – Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Przez wiele lat funkcjonowała tam największa huta w Niemczech, a dziś obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma setki tysięcy zwiedzających, jest miejscem unikatowych wystaw i koncertów – mówi. - Mam nadzieję, że współpraca w ramach ERIH pomoże skutecznie ubiegać się o środki na realizację projektu rewitalizacji Wielkiego Pieca. Wierzę, że będzie to miejsce, z którego wszyscy będziemy dumni.

Kolejny krok do rewitalizacji obiektu

Wielki Piec rudzkiej Huty powstał w 1968 roku i nieco ponad 40 lat później, obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej, po niespełna 20 latach funkcjonowania Wielki Piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku.

Musisz to wiedzieć

Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w lutym 2005 roku.

Miasto stało się formalnym właścicielem Wielkiego Pieca pod koniec 2018 r. i po paru miesiącach ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania, do którego zgłosiło się 96 pracowni projektowych i architektów. Autorem najlepszego projektu okazał się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa. 

Zwycięska koncepcja zakłada powstanie platformy widokowej wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptację budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowę nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku i spotkań.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty