Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winnych wskaże historia, dzisiaj wirus mówi „sprawdzam” - pisze do ministra zdrowia dr Tadeusz Urban, szef Śląskiej Izby Lekarskiej

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
- Dziś trzeba rozważać wszystkie możliwe scenariusze, wsłuchiwać się w głosy płynące od praktyków, bo tylko tego typu działania mogą poprawić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia - pisze do ministra zdrowia dr Tadeusz Urban, szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach i proponuje m.in. przyznanie lekarzom, którzy jeszcze nie zdali Lekarskiego Egzaminu Końcowego, prawa wykonywania zawodu i skierowanie ich do pracy w trybie pilnym. Dzięki temu system ochrony zdrowia zasiliłoby aż 1600 medyków!

- Rozwój i nasilenie epidemii Covid-19 w Polsce osiągnęły już taki etap, że słowne utarczki w poszukiwaniu winnych obecnej sytuacji są nie na miejscu. Bardzo boli jak najwyżsi rangą politycy i dobierani dla potrzeb przekazu medialnego eksperci, w działaniach personelu medycznego doszukują się winy złego, niewystraczającego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Winnych wskaże historia, tymczasem dzisiaj wirus mówi „sprawdzam” - napisał w liście otwartym do ministra zdrowia dr Tadeusz Urban, szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Jak dodał: Można z uporem powielać mechanizmy, które już wiosną nie przyniosły oczekiwanych rezultatów; na przykład poprzez przymusowe oddelegowanie lekarzy, typowanych na chybił trafił do oddziałów szpitalnych, cierpiących na niedobory kadrowe. Nie tędy droga.

Sam proponuje nowe rozwiązania, które są rewolucyjne, ale w tej skrajnie krytycznej sytuacji konieczne. Według dr Urbana najbardziej rozsądnym wyjściem jest zmiana przepisów, umożliwiająca przyznanie lekarzom, którzy jeszcze nie zdali Lekarskiego Egzaminu Końcowego, prawa wykonywania zawodu i skierowanie ich do pracy w trybie pilnym. Podobne rozwiązania były już przyjęte w przypadku egzaminów specjalizacyjnych.

- Zgodnie z aktualnymi danymi Centrum Egzaminów Medycznych, mamy w Polsce do dyspozycji ponad 1600 lekarzy, absolwentów uczelni medycznych, posiadających dyplom lekarski, a ze względu na niezdany Lekarski Egzamin Końcowy, nie posiadają oni prawa wykonywania zawodu - stwierdza dr Urban.

Musisz to wiedzieć

- Drugim problemem jest konieczność ochrony pracującego w szpitalach personelu - pisze do ministra dr Urban. Jego zdaniem należy zmienić tryb przyjęć planowych tak, aby pacjent, po założeniu dokumentacji medycznej i pobraniu wymazu w kierunku SARS-CoV-2 mógł w trybie przepustki oczekiwać w domu na potwierdzenie ujemnego wyniku. Po otrzymaniu go wracałby niezwłocznie do oddziału szpitalnego. Dzięki temu uniknie się paraliżu oddziałów i całych placówek.

- Dzisiaj stosowana procedura wymaga pobieranie wymazów u pacjentów już przebywających w szpitalu, a w przypadku potwierdzenia infekcji u któregokolwiek z nich powoduje to konieczność odsunięcia od pracy całej rzeszy personelu, z którym miał kontakt, a nawet zamknięcia oddziału - wyjaśnia lekarz.

Zmiana trybu postępowania wymagałby jednoznacznego zalecenia i akceptacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera