MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisła przed II wojną światową na koloryzowanych zdjęciach. Wypoczywało tu wtedy wielu turystów i kuracjuszy. Poznajecie te miejsca?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wisła, miasto położone w sercu Beskidu Śląskiego, przed II wojną światową była jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych i turystycznych w Polsce. Dzięki swojemu malowniczemu otoczeniu, przyciągała zarówno polskich, jak i zagranicznych kuracjuszy oraz turystów. Zabierzcie się z nami na wyjątkową podróż w czasie do czasów przed II wojną światową, poznajcie pokrótce historię tego miejsca i zobaczcie archiwalne zdjęcia, które pokolorowaliśmy.

Przed wybuchem wojny, Wisła była znana w całej Polsce. Otaczające miasto góry, liczne lasy i łąki oraz ilość szlaków turystycznych przyciągały miłośników przyrody. Malownicze otoczenie czyniło miasto popularnym celem wycieczek i wakacji. Było one również inspiracją dla wielu artystów. Wisła była ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. W jej zakątkach gościli znani pisarze, muzycy i malarze, którzy znajdowali tu natchnienie do swoich dzieł. Życie kulturalne rozwijało się tu intensywnie dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i licznie przybywających twórców.

Wisła słynęła także ze swojego uzdrowiska. Woda mineralna z pobliskich źródeł była ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze i przyciągała wielu kuracjuszy. Przedwojenne pensjonaty i hotele oferowały szeroką gamę zabiegów zdrowotnych, co czyniło miasto idealnym miejscem na wypoczynek i regenerację sił.

Wisła przed II wojną światową na koloryzowanych zdjęciach. Zobaczcie!

Wisła przed II wojną światową

Okres międzywojenny to czas dynamicznego rozwoju Wisły. Wojewoda śląski, dr Michał Grażyński, postanowił przekształcić góralską wieś w nowoczesny kurort. Rozbudowywano infrastrukturę drogową, m.in. budując serpentyny do Istebnej oraz modernizując stare drogi. Powstała linia kolejowa z Ustronia do Głębiec, a nad rzeką Wisłą przeprowadzono prace regulacyjne.

W Wiśle wytyczono rynek i wzniesiono szereg nowoczesnych budynków: Dom Zdrojowy z salą widowiskową i restauracją, budynek poczty, basen z kawiarnią oraz Dom Zborowy. Zagospodarowano zespół parkowy, który stał się ulubionym miejscem spacerów. Wisła oferowała również bogatą infrastrukturę sportową. Powstały korty tenisowe, kręgielnia czy skocznia narciarska.

Koloryzowane zdjęcia Wisły sprzed II wojny światowej pozwalają nam zobaczyć, jak wyglądało to urokliwe miasteczko w czasach swojej największej świetności. Urokliwe pensjonaty, tętniące życiem ulice, zabytkowe budowle i przepiękne krajobrazy - zajrzyjcie do naszej galerii i przekonajcie się sami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni