Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Korfanty będzie „śląski”. Po roku na pomnik polityka w Warszawie trafi informacja o jego pochodzeniu

Marcin Zasada
Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie odbyło się 25 października 2019 roku
Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie odbyło się 25 października 2019 roku Szymon Starnawski /Polska Press
Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie zostanie zmieniony. Na cokół, o który oparty stoi Korfanty, w końcu trafi hasło: „Syn Ziemi Śląskiej”. Przydomek „śląski” został usunięty z pomnika przez komisję konkursową na etapie jego projektowania. Na Śląsku ta decyzja nigdy nie została zrozumiana.

„Dziś, w okresie 100-lecia Powstań Śląskich, w czasie wielu wydarzeń upamiętniających historię nie tylko regionu, ale całego odradzającego się Państwa Polskiego, wydaje się zasadne, by oddać Wojciechowi Korfantemu jego śląskość i dopisać na pomniku SYN ZIEMI ŚLĄSKIEJ. Taki napis nie odbiera Korfantemu politycznej wielkości, a jedynie pokazuje skąd się wywodził, co przez całe życie było mu bliskie i o co zabiegał w swojej politycznej działalności” - to fragment listu, jaki trafił ze Śląska do władz Warszawy. Autorką listu jest Halina Bieda, senator KO z Bytomia.

25 października minął rok od osłonięcia pomnika Korfantego w stolicy. Żadnego z bohaterów niepodległości nie upamiętniano w stolicy tak długo i z takimi problemami po drodze, ale w końcu się udało. Korfanty stanął u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykola. Jego pomnik zaprojektował Karol Badyna z Krakowa. Korfanty stanął obok postumentu, a nie na nim, jak inni ojcowie niepodległości: Witos, Dmowski czy Piłsudski.

Idea, jaka się za tym kryje, była przewrotna: słynny śląski polityk nigdy nie został w Polsce na piedestale postawiony. Choć przyniósł jej bogaty Górny Śląsk na tacy, jego przeciwnicy, z Piłsudskim i Grażyńskim na czele prowadzili przeciwko niemu kampanię oszczerstw i prześladowań. W 1939 r. zakończyła się ona aresztowaniem Korfantego po powrocie do kraju z przymusowej emigracji, a niedługo potem śmiercią.

Pierwotnie na pomnik w Warszawie miała trafić inskrypcja tej treści: „WOJCIECH KORFANTY/1873-1939/POLITYK ŚLĄSKI/CHRZEŚCIJAŃSKI DEMOKRATA”. Gdy monument odsłonięto, okazało się, że zniknął z niego przymiotnik śląski. Decyzję podjęła komisja konkursowa, która uznała, że „Korfanty – polityk śląski” zawęża jego polityczną rolę do zasięgu regionalnego. Na łamach DZ wielokrotnie krytykowaliśmy to posunięcie. Staram się zrozumieć intencje śląskiej części sądu konkursowego, której członkowie obawiali się, że „polityk śląski” na cokole będzie działać zawężająco dla dorobku Korfantego.

Nie przeocz

„Jak państwo sądzicie, czy sam Korfanty wstydziłby się takiej identyfikacji? Człowiek, który pisał: „Do moich braci, Górnoślązaków”? Więc dlaczego każecie mi myśleć, że nasze biedne śląskie kompleksy znów zwyciężają ze śląską dumą?” - pisałem po odsłonięciu pomnika „Korfantego bez Śląska”.

Po roku komisja, przekonana przez senator Biedę (jeszcze niedawno zajmowała się dziedzictwem Korfantego, prowadząc Muzeum Powstań Śląskich), zmieniła zdanie. Na modyfikację napisu na cokole zgodził się również autor pomnika. Jest już także zgoda władz Warszawy. Przypomnijmy, że stolica przekazała działkę pod pomnik i zapłaciła za jego wykonanie.

- Tej śląskości Korfantego na pomniku rzeczywiście brakowało. Dlaczego dopiero teraz? Bo lepiej późno niż wcale i nigdy nie jest za późno na coś dobrego i na dopełnienie czegoś, a o Korfantym i Śląsku trzeba mówić i uczyć – mówi pilotująca sprawę senator Halina Bieda.

Musisz to wiedzieć

Badyna zapowiedział wykonanie uzupełnienia podpisu do wiosny przyszłego roku. Dodatkowy koszt to ok. 13 tys. zł. Do uzgodnienia pozostaje termin finalizacji poprawki. W liście do władz Warszawy Bieda przypomina, że w roku 2021 przypadnie setna rocznica plebiscytu oraz wybuchu III powstania śląskiego. Najprawdopodobniej jednak najlepszą okazją na uroczystą korektę będą urodziny Korfantego 20 kwietnia.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera