Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie napiszą Klasówkę Powstańczą

Olga Krzyżyk
Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, i Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, zapraszają na klasówkę
Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, i Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, zapraszają na klasówkę Lucyna Nenow
Już po raz drugi będzie można sprawdzić swoją wiedzę i wspólnie napisać Klasówkę Powstańczą. Tym razem nie na Śląsku, a w Krakowie. Klasówkę napiszą m.in. uczniowie, samorządowcy, naukowcy, aktorzy i dziennikarze.

To już druga edycja konkursu wiedzy historycznej „Klasówka Powstańcza. Polska dla Powstańców Śląskich”. Klasówka Powstańcza odbędzie się w poniedziałek, 20 marca, w auli St. Wyspiańskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Z testem zmierzą się parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy, duchowni, dziennikarze, aktorzy, animatorzy kultury. 20 marca Klasówkę Powstańczą napiszą także uczniowie z prawie 150 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz czeskiego Zaolzia.

Finał klasówki dla najlepszych uczniów zaplanowano na 25 kwietnia w Domu Śląskim (dziś oddział Muzeum Historii Krakowa). Co więcej, każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę pisząc klasówkę przez internet.

– Klasówka Powstańcza ma charakter ogólnopolski. Pierwsza edycja odbyła się przed rokiem na Śląsku – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. – Wówczas zadeklarowaliśmy, że każdego roku będziemy zapraszać kolejne województwa, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy. Tegoroczna edycja jest dedykowana Małopolsce, bo klasówkę napiszemy właśnie w Krakowie – mówił podczas konferencji.

Dzień wcześniej, w niedzielę 19 marca, wokół rynku w Krakowie będzie jeździć tramwaj powstańczy, promujący drugą edycję Klasówki Powstańczej. Mieszkańcy otrzymają m.in. zakładki plebiscytowe i powstańcze, a akordeonista zagra i zaśpiewa powstańcze piosenki.

– W Noc Muzeów, czyli 19-21 maja, w Krakowie na placu Inwalidów będzie można zobaczyć naszą wystawę „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”. Ustalamy także datę konferencji dotyczącej powstań śląskich oraz debaty, którą organizujemy wspólnie z Muzeum Historii Krakowa – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Przypomnijmy, że pierwszą Klasówkę Powstańczą zorganizowano w ubiegłym roku. W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach do testu przystąpili politycy, dziennikarze i artyści, a w szkołach test napisało kilkuset uczniów. Każda edycja posiada swój wiodący motyw. Pierwsza edycja w 2016 roku dedykowana była upamiętnieniu 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Tegorocznym motywem jest podkreślenie i ukazanie udziału oraz zaangażowania Polaków spoza Górnego Śląska na rzecz powstań śląskich.

– Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom wiedza o powstaniach śląskich w przyszłości będzie bardziej powszechna – dodaje Kostempski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!