Wybory samorządowe 2018. Jerzy Gorzelik o porażce ŚPR: Gdybyśmy startowali pod szyldem RAŚ, to z wejściem do sejmiku problemu by nie było

Teresa Semik
Jerzy Gorzelik o przyszłości Śląskiej Partii Regionalnej po porażce w wyborach samorządowych 2018: To jest kwestia do rozstrzygnięcia na spotkaniu i władz statutowych, i na kongresie partii
Jerzy Gorzelik o przyszłości Śląskiej Partii Regionalnej po porażce w wyborach samorządowych 2018: To jest kwestia do rozstrzygnięcia na spotkaniu i władz statutowych, i na kongresie partii Marzena Bugała-Azarko
Udostępnij:

Wiele na to wskazuje, że Śląska Partia Regionalna, której życie dał RAŚ, nie wejdzie do sejmiku województwa śląskiego. Gdzie widzi pan błędy?
Ryzykowaliśmy angażując się w tej projekt pod nazwą: Śląska Partia Regionalna. Przede wszystkim było mało czasu na zbudowanie nowej marki politycznej, a ten czas okazał się jeszcze krótszy z uwagi na przedłużający się proces rejestracji partii. Sami sobie też nie pomogliśmy, popełniając fatalny błąd przy rejestracji komitetu wyborczego, wpisując skróconą nazwę partii: ŚPR i taka skrócona nazwa pojawiła się później w obwieszczeniach, a przede wszystkim na kartach do głosowania. Skrót okazał się nieczytelny dla wyborców. Mieliśmy nadzieję, że intensywna kampania jakoś pozwoli zniwelować skutki tego błędu, ale okazało się inaczej.
Na pewno nie ułatwiło nam też zadania sąsiedztwo konkurencyjnej śląskiej listy na kartach do głosowania do sejmiku – Ślonzoki Razem. Można powiedzieć, że sami podłożyliśmy sobie nogę, bo głosy rozłożyły się między dwie śląskie listy i ani regionaliści spod znaku ŚPR, ani Ślonzoki Razem nie zasiądą w sejmiku. Taki jest efekt tych dwóch list.

Błędy błędami, ale czy nie należy upatrywać przegranej w tej niezmiennej od lat narracji regionalistów, która na Śląsku jest w opozycji do wszystkich i wszystkiego?
RAŚ w pierwszych sondażach wyborczych utrzymywał stan posiadania, trzy-cztery mandaty do sejmiku województwa śląskiego czyli constans. Chcieliśmy się zaangażować szerzej i przyciągnąć też ludzi spoza śląskich stowarzyszeń. Chcieliśmy zrobić krok dalej, a wykonaliśmy krok wstecz. Myślę, że gdybyśmy startowali pod szyldem RAŚ, to z wejściem do sejmiku problemu by nie było. Ale nie o to nam chodziło, by walczyć o utrzymanie tej samej puli mandatów. Zaryzykowaliśmy i w ostatecznym rozrachunku nam się to nie opłaciło.

Zatem czy ten projekt: Śląska Partia Regionalna będzie kontynuowany?
To jest kwestia do rozstrzygnięcia na spotkaniu i władz statutowych, i na kongresie partii, który zaplanowaliśmy po wyborach.

PiS może rządzić sam w sejmiku śląskim. Jak pan to skomentuje?
Jeśli potwierdzi się ten wynik wyborczy, to PiS-owi będzie bardzo trudno rządzić mając przewagę tylko jednego mandatu. Znając realia polityczne, na pewno od razu przystąpi do wzmocnienia tej swojej większości, licząc na transfery radnych z klubów opozycyjnych.
Na pewno nastąpią czystki w Urzędzie Marszałkowskim, w spółkach i instytucjach marszałkowskich. Można powiedzieć, że to dobrze i źle zarazem. Dobrze, bo przez ostatnie lata PO zatrudniała na potęgę swoich działaczy i przewietrzenie tych instytucji może wyjść im na dobre. Źle, bo są obawy, że nie będzie chodzić o odchudzenie administracji tylko o zrobienie miejsca dla swoich. Niewątpliwie będzie to przewrót kadrowy.

Co z polityką historyczną PiS na Śląsku?
Wiele zależy od tego, kto zostanie namaszczony na marszałka województwa śląskiego, kto będzie odpowiadał, na przykład, za kulturę. Zobaczymy, czy będą pokusy do uprawiania tej nachalnej, akademijnej polityki historycznej, ale myślę, że można się tego spodziewać. Zobaczymy też, w jaki sposób ustosunkują się nowe władze wojewódzkie do obecnych dyrektorów instytucji kultury. Gdyby chcieli realizować twardą politykę historyczną, to muszą mieć zaufanych ludzi. Nawet może to być zabawne biorąc pod uwagę, jaką PiS ma rękę do ludzi kultury.

Politycy PiS-u nigdy nie sprzyjali aktywności RAŚ. Obawia się pan, że mogą tę aktywność ograniczać, choćby dlatego, że dysponują pieniędzmi na kulturę?
Straci na tym nie RAŚ tylko konkretni ludzie działający w obszarze kultury. Dziś możliwe jest przyznanie stypendium marszałka, na przykład, na prace związane z tłumaczeniami tekstów na śląski. To może się zmienić i byłaby to strata dla kultury śląskiej.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 88

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lucandra
to powiedz nam proszę, kto wtedy tego słowa używał,
bo aż drżę z ciekawości ...,
no i dlaczego piszesz słowo "Volksdeutsch" z błędami,
czy jesteś aż takim matołem?
L
Lucandra
ty to taki "mondry" jesteś, jak typowe polactwo
Y
Yjwald
niy zapominej, ze jeszcze byli takie wasze sprzymierzynce, co „jobane paljaki” godali, musieli wom fest przoc ...
P
Prus
Afa zypsuła cyferblat :) Tako richtych ślunsko afa.
o
ozdrowieniec
Nie przeszkadza mu napływ niepolakow na G. Śl. gdzie przecież juz tylko garstka Ślazakow została . Dzadza fany ciapatym i karza krzyczec AUTONOMIA i to na Dolnym Ślasku. Czytajcie statut Ślumtychty Razem.
S
Sic
Jak ci tak tęskno do Niemiec, to se tam jedź - granica otwarta.
Hasła typu: "Polaczki" świadczy o tym, że jesteś skundlałym folksdojczem który ujada jak mały piesek. Pamiętamy kto w latach 1939 - 1945 używał słów "Polaczki" ...
Jesteś bezwstydnym człowiekiem, który żyje w ukryciu wśród ludzi których nienawidzi. To musi być straszne ... Ale nie żal mi ciebie jełopie. A nawet się z tego cieszę, że się tak męczysz.
Jedynie żałuję, że nie wiem gdzie mieszkasz bo bym mi ci chętnie wypłacił za te brednie które wypisujesz zniemczały kundlu.
G
Gość
Kto ich o to prosił?

Ecik (gość) 24.10.18, 19:20:02

Zgłoś
Już oceniłeś tę opinię.
/ 6
/ 2

Nikt poloków o to nie prosił. Hanysy nie czuli że byli pod jakimś zaborem czy pod jakąś okupacją była robota pieniądze porządek kultóra o wiele lepiej im się żyło jak Śląsk należał do Niemiec jak teraz do Polski. Polacy nie mieli zamiaru nic i nikogo wyzwalac tylko chcieli położyć swoje złodziejskie łapy na bogactwach mineralnych jakie skrywała Śląska ziemia jakby tu nie było węgla itp by Polaczki nic i nikogo nie "wyzwolili" bo by się im nie opłacało. A tak Warszawka i nie tylko Śląskimi rękami lata d*** grzała Śląskim węglem. Rozkradli ludzi do nędzy doprowadzili. Co polska zrobiła przez lata dla Śląska i dla ludności Śląskiej? Niemcy na pewno o wiele więcej.
w
wyborca
Wrzuć rasioka do hasioka! :) :) :)
H
Herbert
jak wyzej
c
coś piyknego
Niech se borok jedzie z tym swoim RAŚiem do Niymiec Makrele hailojlować albo arabusów liczyć. Niech tukej nie mieszo ludziom w gowach, bo my są Poloki a nie Niymce.
Skończy się wasza pro Niymiecko RAŚistowska propaganda.
Auf Wiedersehen panie Gorzelik !!!! Nikt tu za wami nie płacze.
H
Herbert
A co to znaczy --ukryto opcjo niymiecka skoro niymców wysiedlili a wprzody przepuscili przez młyn ..........obozów koncentracyjnych, media polskojezyczne ? Szukanie dziadków w Wermachcie--poszukiwacz rzadzi mediami--w nagrodę wiec ludzie pamietaja i coniektórzy bardziej strachliwi pamietaja
H
Herbert
jak to pogardliwie piszesz UKRY to uccili WŁADYSŁAWA OPOLCZYKA i przyjyni jego barwy herbowe ino niy wiedzieli czyniy bieskie mo byc na dole czy na górze i poszli na kompromis ciepli moneta ale o WŁADYSŁAWIE pamietali po tylu wiekach niywol
H
Herbert
nowe pokolenie PIETaszków wyrosło pod jaka flaga pomaszerujecie--starosłowianskim symbolem hakenkrojca
H
Herbert
Aliku Galicja jest za górami i lasami i krakusy wos olywały boscie sóm GOROLAMI a my lubiymy gorolów beztózki sie do wos przyznajymy i nawet kazdego przybysza nazywajóm GOROLYM a wyscie sóm gorolami prawdziwymi bo miyszkocie w górachi PANY sie do wos niy przyznawajóm i tak trefiliscie na GÓRNY ŚLÓNSK skojarz GÓRNY--GÓRY--GOROLE ŻYWCZOKI sie niy trop jo jest potómkiym gorolów CZADECKICH i od 13 pokolen HANYSYM wiync niy slimtej po wyzwoleniu od poddanstwa od PANÓW
H
Herbert
tyn rabunni choruje na kolano ino czymu mo taki duzy bebech iz szakiet sie niy dopino i niy ma sie co dziwic sandmenelowi jego starymu na LENINgrubie podobno sztajger niymiecki piznół w glaca bo polił cygareta na przodku i mu odbiło a potym spłodzł sandmenela stary zglpioł to i sandmenel jest lekko swirniynty stary chcioł podpolic gruba to i synek podpolo nawet w stoju tatarskiego podpalacza sie prezentuje
Dodaj ogłoszenie