Wyróżnienie dla pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”! Wśród wyróżnionych obiektów jest pływalni miejska w Siemianowicach Śląskich. Łącznie z województwa śląskiego do konkursu zakwalifikowało się 7 obiektów. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Zostały one zgłoszone przez ich właścicieli lub zarządców, a także konserwatorów zabytków.
- Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w sześciu kategoriach poddano ocenie 63 zabytki z całego kraju, spośród których jury wybrało 6 laureatów i 11 wyróżnionych - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.
Zabytkowa pływalnia w Siemianowicach otwarta po remoncie! ZO...
- Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku, a od 2011 r. jest prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dodaje Wioletta Łabuda-Iwaniak.
I właśnie w tym konkursie pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich otrzymała wyróżnienie w kategorii E: zabytki techniki. Przypomnijmy, że siemianowicka badyhala to najstarsza pływalnia miejska w Polsce.
Gruntowna modernizacja najstarszej pływalni miejskiej w Polsce
Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Hala kąpielowa w Siemianowicach Śląskich została otwarta w 1908 roku. Po ponad 100 latach odzyskała swój dawny blask. Przeszła gruntowną modernizacją, która była podzielona na dwa etapy.
Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji obiektu zakończył się w styczniu 2018 roku. Uszczelniono wtedy nieckę basenową, wymieniono wentylację oraz wykończono ściany hali basenowej i filarów płytkami ceramicznymi. Renowację przeszedł także zabytkowy świetlik. Odnowiono szatnie i zamontowano nowe kabiny i przebieralnie.
Sprawdź to
W styczniu 2019 roku rozpoczął się drugi etap modernizacji pływalni. W roku 2019 szereg prac remontowych przeszedł sam budynek, w którym m.in. odrestaurowano i podświetlono elewację, przebudowano wejście główne i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, wymieniono technologię wody basenowej, pokrycie dachowe i obróbki blacharskie, a także zmodernizowano pomieszczenia natrysków oraz toalet.
Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Zabytkowy obiekt potrzebował oprócz zmian w środku także większej modernizacji. Dlatego w drugim etapie przeprowadzono remont elewacji wraz z wykonaniem iluminacji świetlnej, a także wymianę rynien, zniszczonych dachówek, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, modernizację instalacji c.o. wraz z kotłownią, przebudowę wejścia głównego i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację ogniw fotowoltaicznych zasilających oświetlenie awaryjne budynku, wymianę technologii wody basenowej oraz montaż nowego ogrodzenia.
Pełne wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” 2020 tutaj:
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Były dowódca sił NATO w Europie: Kumple Putina mogą zwrócić się przeciwko niemu
- Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów na polską politykę - co dokładnie reguluje?
- Komisja ds. rosyjskich wpływów pod ostrzałem opozycji. Mamy odpowiedź na zarzuty
- Powinna powstać komisja badania wpływów rosyjskich na UE. Mówił o tym premier