MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” 2020. Wyróżnienie dla pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich została pięknie zrewitalizowana. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich została pięknie zrewitalizowana. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Mateusiak/UM Siemianowice Śląskie
Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich została doceniona w ogólnopolskim konkursu „Zabytek Zadbany”. W 2020 r. Łącznie w konkursie wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Wśród wyróżnionych obiektów jest siemianowicka pływalnia miejska.

Wyróżnienie dla pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”! Wśród wyróżnionych obiektów jest pływalni miejska w Siemianowicach Śląskich. Łącznie z województwa śląskiego do konkursu zakwalifikowało się 7 obiektów. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Zostały one zgłoszone przez ich właścicieli lub zarządców, a także konserwatorów zabytków.

- Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w sześciu kategoriach poddano ocenie 63 zabytki z całego kraju, spośród których jury wybrało 6 laureatów i 11 wyróżnionych - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Zabytkowa pływalnia w Siemianowicach już jest otwarta po remoncie

Zabytkowa pływalnia w Siemianowicach otwarta po remoncie! ZO...

- Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku, a od 2011 r. jest prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dodaje Wioletta Łabuda-Iwaniak.

I właśnie w tym konkursie pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich otrzymała wyróżnienie w kategorii E: zabytki techniki. Przypomnijmy, że siemianowicka badyhala to najstarsza pływalnia miejska w Polsce.

Gruntowna modernizacja najstarszej pływalni miejskiej w Polsce

Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Hala kąpielowa w Siemianowicach Śląskich została otwarta w 1908 roku. Po ponad 100 latach odzyskała swój dawny blask. Przeszła gruntowną modernizacją, która była podzielona na dwa etapy.

Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji obiektu zakończył się w styczniu 2018 roku. Uszczelniono wtedy nieckę basenową, wymieniono wentylację oraz wykończono ściany hali basenowej i filarów płytkami ceramicznymi. Renowację przeszedł także zabytkowy świetlik. Odnowiono szatnie i zamontowano nowe kabiny i przebieralnie.

Sprawdź to

W styczniu 2019 roku rozpoczął się drugi etap modernizacji pływalni. W roku 2019 szereg prac remontowych przeszedł sam budynek, w którym m.in. odrestaurowano i podświetlono elewację, przebudowano wejście główne i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, wymieniono technologię wody basenowej, pokrycie dachowe i obróbki blacharskie, a także zmodernizowano pomieszczenia natrysków oraz toalet.

Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Zabytkowy obiekt potrzebował oprócz zmian w środku także większej modernizacji. Dlatego w drugim etapie przeprowadzono remont elewacji wraz z wykonaniem iluminacji świetlnej, a także wymianę rynien, zniszczonych dachówek, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, modernizację instalacji c.o. wraz z kotłownią, przebudowę wejścia głównego i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację ogniw fotowoltaicznych zasilających oświetlenie awaryjne budynku, wymianę technologii wody basenowej oraz montaż nowego ogrodzenia.

Pełne wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” 2020 tutaj:

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera