MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna dla ucznia 2020. 300 PLUS: Komu przysługuje, kiedy złożyć wniosek, kiedy wypłata pieniędzy?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
wyprawka szkolna 2020
wyprawka szkolna 2020 pixabay
Wyprawka szkolna dla ucznia 2020. 300 plus 2020. Od kiedy można składać wnioski? Choć wakacje dopiero co się rozpoczęły, to warto już zacząć pomyśleć o szkolnej wyprawce. W środę, 1 lipca, rozpoczyna się nabór wniosków do programu Dobry start. To świadczenie wypłacane raz w roku rodzinom na zakup wyprawki szkolnej, potocznie nazywane świadczeniem 300 plus. Podpowiadamy, gdzie znaleźć wniosek, jak go wypełnić, a także kiedy będą wypłacane pieniądze.

Wyprawka szkolna 2020: 300 plus

Program Dobry start znany szerzej jako 300 plus został wprowadzony dwa lata temu. W 2020 roku terminy składania wniosków o 300 plus będą takie same, jak w minionym. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca online, a od początku sierpnia - także w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

300 plus w 2020 roku. Komu przysługuje?

300 PLUS to świadczenie przyznawane w ramach rządowego programu Dobry start. Jest wypłacane raz w roku rodzinom na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł na każde dziecko rozpoczynające nowy rok szkolny – bez względu na dochód. Od minionego roku, przypomnijmy, o pieniądze mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Kto może starać się o 300 zł na dziecko w programie Dobry Start?

 • rodzic,
 • opiekun faktyczny dziecka — osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
 • opiekun prawny dziecka — osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • osoba ucząca się - pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Programem objęci są uczniowie, którzy:

 • nie ukończyli 20 lat lub 24 lat w przypadku uczniów z orzeczeniem o: umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
 • uczą się w: szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej ponadgimnazjalnej — z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkoła artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

"Dobry start" nie przysługuje natomiast na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole.

Musisz to wiedzieć

Wyprawka szkolna 300 plus. Kto może złożyć wniosek?

Wniosek składa jeden z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców — pieniądze dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem. Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli po 150 zł.

Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca online, a od początku sierpnia - także w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

 • za pomocą portalu Emp@tia
 • za pomocą bankowości elektronicznej
 • w urzędzie miasta albo gminy w miejscu zamieszkania,
 • w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
 • w innym dodatkowym miejscu wyznaczonym w twojej gminie — dowiedz się w urzędzie gminy albo miasta, gdzie możesz to zrobić.

Zobacz koniecznie

Opiekunowie ubiegający się o wyprawkę szkolną 300 plus na dzieci w pieczy zastępczej składają wnioski w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Kiedy otrzymasz pieniądze na wyprawkę 300 plus?

Rodzice, którzy złożą prawidłowo wypełnione i kompletne wnioski w lipcu lub w sierpniu, pieniądze otrzymają do 30 września 2019 roku. Kto złoży dokumenty później, musi liczyć się z tym, że na pieniądze przyjdzie mu poczekać do dwóch miesięcy. Uwaga, wnioski przyjmowane są tylko do 30 listopada.

Rodzice i opiekunowie ubiegający się o pieniądze na wyprawkę, mogą wybrać:

 • przelew na konto,
 • przekaz pocztowy,
 • gotówkę w kasie urzędu.

Jak wyliczyli urzędnicy resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, od trzech lat do polskich rodzin co roku z tego tytułu trafiło 1,5 mld zł. Co ważne, od 2021 roku zmienią się terminy składania wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start". Wnioski będzie można składać elektronicznie już od 1 lutego, a drogą tradycyjną w urzędzie - od 1 kwietnia.

To jest zabawne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera