Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zabrze. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podjęto decyzję w kwestii następnego etapu przebudowy stadionu Górnika Zabrze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tak wygląda wizualizacja Areny ZabrzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda wizualizacja Areny ZabrzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Zabrze
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zabrze, która odbyła się 24 maja, podjęto decyzję w kwestii kolejnego etapu prac budowlanych obejmujących stadion klubu Górnik Zabrze. Tematem dyskusji było dokończenie inwestycji – budowa czwartej, ostatniej trybuny na stadionie. Po burzliwej dyskusji zabrzańscy radni przegłosowali uchwałę. Spółka Stadion w Zabrzu otrzymała zielone światło do wejścia w kolejny etap prac.

Górnik Zabrze - kolejny etap rewitalizacji stadionu

Przedmiotem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zabrze, która odbyła się 24 maja, radni debatowali nad tym, czy dać spółce Stadion w Zabrzu sp. z o.o. zielone światło do budowy czwartej trybuny na stadionie Górnika Zabrze. Duże obawy budziły kwestie finansowe. Podczas gorącej dyskusji pojawiały się pytania czy miasto będzie stać na utrzymanie tak dużego obiektu, padały również głosy, że miasto ma obecnie pilniejsze potrzeby. Jeden z radnych zaproponował również, by to mieszkańcy Zabrza zdecydowali, czy tej czwartej trybuny potrzebują. Wielu radnych obecnych na sesji wyrażało obawy z powodu zbyt ogólnikowego charakteru uchwały, pojawiały się również komentarze, że obietnice wybudowania czwartej trybuny to nic innego, jak gra przedwyborcza władz miasta. Po gorącej wymianie zdań, w głosowaniu Rady Miasta Zabrze, uchwała została przyjęta 13 głosami. 12 radnych wstrzymało się od głosu.

Nie oznacza to, że czwarta trybuna na zabrzańskim stadionie na pewno powstanie. Na tym etapie jest zbyt wcześnie na takie wnioski. Jak kilkakrotnie podkreślała prezydent Zabrza, pani Małgorzata Mańka-Szulik, przyjęta dziś uchwała ma charakter ogólny i ma jedynie otworzyć drogę do dalszych działań. Szczegóły finansowe inwestycji, jej przebieg i termin realizacji zostaną przygotowane i poddane pod dyskusję na przyszłych sesjach Rady Miasta. Według wstępnych planów prace nad czwartą trybuną mają ruszyć w trzecim kwartale bieżącego roku. Przetarg na realizację inwestycji ma zostać rozpisany niebawem.

Prezes spółki Stadion w Zabrzu przedstawił wstępny plan działania

Sesję otworzyło wystąpienie prezesa spółki Stadion w Zabrzu, pana Tadeusza Dębickiego. Przedstawił dane historyczne z zakończonych prac przebudowy stadionu Górnika Zabrze oraz plany na przyszłość. Pierwszy etap realizacji zakończył się wraz z wybudowaniem trzech trybun, które mogą pomieścić 24 tysiące kibiców. Drugim etapem jest wyburzenie istniejącej trybuny zachodniej i wybudowanie w jej miejscu nowej, zadaszonej trybuny wraz z placem przed stadionem, z którego będzie można wejść na teren obiektu.

Jednym z istotnych punktów dalszej przebudowy zabrzańskiego stadionu jest przeniesienie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych z dotychczasowej siedziby przy ul. 3 Maja 10.

Koszt zrealizowanej już inwestycji wyniósł 236 mln zł. Według wstępnych szacunków budowa czwartej trybuny wiąże się z dodatkowymi kosztami w wysokości ok. 100 mln zł. Prezes spółki podkreślił, że przy takich inwestycjach używanym przelicznikiem jest poniesiony nakład finansowy na jedno miejsce siedzące w obiekcie. W Zabrzu koszt postawienia jednego krzesełka na trybunie wyniesie ok. 9600 zł., według danych prezesa Dębickiego, na innych stadionach mowa jest kwotach od 15000 zł wzwyż.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera