Zadbali o zabytki, dostali nagrody marszałka

  Zadbali o zabytki, dostali nagrody marszałka

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nagrody marszałka rozdano. 5 tys. zł dla Jarosława Szpakowicza i Piotra Gerbera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.
  Wczoraj podczas Sesji Konserwatorskiej "Dom - zabytkowa architektura mieszkalna" po raz piąty zostały wręczone nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego trafiły w tym roku w ręce założyciela Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej Piotra Gerbera oraz do Jarosława Szpakowicza, który od lat prowadzi indywidualną działalność artystyczną jako konserwator dzieł sztuki.

  - Te nagrody to świetny pomysł.
  Właśnie dzięki konserwatorom zabytków nasze otoczenie jest zachowywane, a dziedzictwo kulturowe związane z zabytkami jest odrestauro-wywane. Ta praca często nie jest doceniana, a jest bardzo ważne, by nasze dziedzictwo zachować w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń - powiedział w czasie uroczystości wicemarszałek Kazimierz Karolczak.

  Piotr Gerber nagrodzony został w kategorii inwestor - za działalność w dziedzinie ochrony i promocji zabytków techniki na terenie województwa śląskiego. O nagrodzenie Gerbera wnioskowało Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach. Natomiast Jarosław Szpakowicz w kategorii wykonawca nagrodzony został za działalność i osiągnięcia konserwatorskie. Wnioskodawcą nagrody był Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg w Katowicach.

  Nagrody wręczono także organizatorom wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014. Uhonorowano laureatów międzynarodowego konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży "EXPERIENCE", a także laureatów regionalnej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego "Wiki lubi zabytki".

  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  a.smolak@dz.com.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo