MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Lipowiec w Babicach to jedna z atrakcji turystycznych, do której z Katowic można dotrzeć w niecałą godzinę. Zobacz zdjęcia!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zamek Lipowiec w Babicach to jedna z atrakcji turystycznych, do której z Katowic można dotrzeć w niecałą godzinę. Budowla jest jednym z obiektów, mieszczących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wznosi się na wysokości 362 metrów nad poziomem morza, w zachodniej części Grzbietu Tenczyńskiego. Zamek swoimi początkami sięga okresu średniowiecza i do 1789 roku stanowił własność biskupów krakowskich. Zdewastowany przez wojska szwedzkie został odbudowany, ale początkiem dziewiętnastego wieku uległ zniszczeniu wskutek pożaru. Do połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia pozostawał rozpadającą się ruiną. Uznany za obiekt zabytkowy został poddany pracom konserwatorskim. Zamek stanowi obecnie oddział Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Zobacz zdjęcia współczesne oraz archiwalne!

To jeden z zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Podobnie jak wiele innych zamków, wznoszących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej również Lipowiec był ważnym obiektem warownym. Swoimi początkami sięga okresu średniowiecza, a do 1789 roku stanowił własność biskupów krakowskich. Budowla była wykorzystywana także jako więzienie i w tym aspekcie jeszcze silniej zyskała na znaczeniu w szesnastym wieku. W twierdzy tej przetrzymywano przede wszystkim osoby, podległe jurysdykcji duchownej na terenie diecezji krakowskiej. Poza tym w Lipowcu więziono również świeckich, którzy propagowali reformację. Jednym z przebywających tam więźniów był Franciszek Stankar – profesor Akademii Krakowskiej. Jako znany reformator religijny współtworzył on przekład Biblii, zwanej Brzeską. Zamek wznosi się na wysokości 362 metrów nad poziomem morza, w zachodniej części Grzbietu Tenczyńskiego. Stanowi jedną z atrakcji turystycznych, do której z Katowic można dotrzeć w niecałą godzinę.

Zamek odbudowywano i poddawano przekształceniom

Teren, na jakim wzniesiono zamek Lipowiec w Babicach wykupił w 1243 roku od sióstr benedyktynek w Staniątkach biskup krakowski Jan Prandota. Budowla była początkowo drewniana, zaś wzniesiony na jej miejscu obiekt murowany poddawano rozbudowie i przekształceniom. W 1629 roku doszło do jego pożaru, w wyniku czego spłonęła zabudowa przedzamcza, a zniszczeniu uległ też zamek górny. Mimo odbudowy drugiej baszty oraz nowego dachu budowla nie była już w tak dobrym stanie, jak wcześniej. W związku z tym przestała być siedzibą biskupów, którzy przenieśli się do obszernego dworu, mieszczącego się u podnóża zamku. Obiekt został następnie zdewastowany przez wojska szwedzkie. Odbudowano go ponownie, ale wówczas budowlę przystosowano do pełnienia funkcji ośrodka rekolekcyjnego. Z kolei w 1780 roku zamek stał się własnością skarbu państwa, jednak początkiem dziewiętnastego wieku znów uległ zniszczeniu wskutek pożaru. Do połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia pozostawał rozpadającą się ruiną. Uznany za obiekt zabytkowy został poddany pracom konserwatorskim. Zamek stanowi obecnie oddział Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie i jest dostępny dla zwiedzających.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia zamku Lipowiec w Babicach. Zobacz, jak obiekt wygląda współcześnie oraz na zdjęciach archiwalnych!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni