Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa śląskiego podpisał umowę o współpracy z rządem Walii. Głównym tematem będą zielona transformacja oraz nauka i innowacje

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Marzena Bugala-Astaszow
Mark Drakeford, pierwszy minister Walii, razem z innymi członkami walijskiej delegacji rządowej, od środy 10 stycznia, przebywa z wizytą w województwie śląskim. W czwartek 11 stycznia w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach podpisane zostało memorandum o porozumieniu pomiędzy województwem śląskim i rządem Walii. Współpraca ma się skupiać wokół tematów związanych z gospodarką, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru life science i technologii cyfrowej, zieloną transformacją obszarów poprzemysłowych, nauką i innowacjami oraz edukacją i turystyką.

Województwo śląskie zyskało nowego zagranicznego partnera. Dzięki podpisanemu w czwartek 11 stycznia w Katowicach memorandum nasz region pogłębi współpracę z Walią. Główną osią wymiany doświadczeń będzie gospodarka, zielona transformacja obszarów poprzemysłowych, a także nauka i innowacje oraz edukacja i turystyka. Współpraca z wyspiarskim krajem nie jest przypadkowa - Walia i Śląsk mają historycznie kilka punktów wspólnych. Jednym z nich jest gospodarka, która przez wiele lat oparta była o wydobycie węgla kamiennego i przemysł metalurgiczny.

- Walia, Śląsk i Polska mają za sobą długą historię przemysłu ciężkiego i węglowego. Tam zostało to już wygaszone, więc doświadczenia transformacyjne mają bardzo bogate. U nas ten proces trwa i będzie trwał kolejne dwadzieścia lat. Z drugiej strony Walia to część Zjednoczonego Królestwa, która się bardzo zmieniła gospodarczo, gdzie ICT i medycyna odgrywają kluczową rolę. My też uważamy je za branże wschodzące, które możemy w przyszłości umiejętnie wprowadzić w życie, a więc doświadczenia walijskie są dla nas bardzo ważne - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Mark Drakeford, pierwszy minister Walii, również podkreślił znaczenie wspólnego dziedzictwa i wyraził przekonanie o dobrej współpracy na przyszłość.

- Zjednoczone Królestwo to kraj, który tworzą cztery narody. Każdy ze swoją własną historią, a teraz także z własnym parlamentem. Relacje między Walią a Śląskiem długoletnie - wspólna historia wydobycia węgla kamiennego i ciężkiego przemysłu, sprawia że Walijczycy mieli kontakt ze Ślązakami dosłownie przez wieki. Teraz nadarza się okazja by to odnowić i ze wspólnej historii spojrzeć w przyszłość na to, co możemy wspólnie osiągnąć - mówi Mark Drakeford.

Jak wyjaśniał dalej szef walijskiego parlamentu, w jego kraju w zasadzie zakończył się już proces wygaszania kopalń.

- Musimy znaleźć nowe drogi do tworzenia ekonomicznych szans dla ludzi, którzy żyją w tych obszarach. Rzeczy, które realizujemy w tym zakresie w Walii mogą zainteresować ludzi na Śląsku. To są jednak zawsze dwustronne relacje i Walijczycy również mogą się bardzo dużo nauczyć z doświadczeń Ślązaków - podkreśla Mark Drakeford.

Poza kwestiami związanymi ze współpracą ekonomiczną Mark Drakeford przekonywał, że ważne jest dla niego również stworzenie nowych możliwości na spotkania dla młodych ludzi, na dzielenie się doświadczeniami i wymianę kulturową.

- Walia i Śląsk są częścią europejskiego głównego nurtu. Chcemy być miejscami, w których ludzie cenią własną historię i kulturę, ale chcą również patrzeć na resztę świata, są otwarci na ludzi z innych części świata i uważają doświadczenia innych ludzi za wzmocnienie naszej zdolności do kształtowania pomyślnej przyszłości - mówi Mark Drakeford.

Memorandum obejmuje również rozwijanie istniejącej już współpracy w branży turystycznej i edukacji. Jednocześnie marszałek przypomniał, że pierwsze memorandum o współpracy zostało podpisane w 2002 roku. Walia była wówczas jednym z krajów, które pomagały Polsce w staraniach o akcesję do Unii Europejskiej. - Dziś my możemy pomóc wrócić do Unii Europejskiej, bo nastawienie Walii jest zupełnie inne niż Zjednoczonym Królestwie - zauważa Jakub Chełstowski.

Wizyta walijskiej delegacji rozpoczęła się w środę 10 stycznia. Jak dotąd Brytyjczycy w trakcie trzydniowego pobytu zobaczyli już Koszęcin, Tarnowskie Góry i Katowice. Na zakończenie pobytu w naszym województwie, w piątek 12 stycznia Walijczycy odwiedzą jeszcze m.in. Muzeum Śląskie. Wizyta ma służyć pogłębieniu relacji i współpracy śląskich muzealników z partnerami z Narodowego Muzeum Węgla Big Pit w Walii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera