Zbiornik Racibórz Dolny już chroni przed powodzią. Ta ważna inwestycja kosztowała 2 mld zł

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat

Wideo

Udostępnij:
Zbiornik Racibórz Dolny osiągnął swoją funkcjonalność. To dobra wiadomość dla mieszkańców Raciborza i miejscowości położonych wyżej: Opola i Wrocławia. Inwestycja za ok. 2 mld zł uchroni przed wielką wodą blisko 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Zgodnie z oczekiwaniami kontraktu - Wykonawca tej najważniejszej i największej w kraju inwestycji przeciwpowodziowej (konsorcjum firm Budimex S.A. (lider) i Ferrovial Agroman S.A.) zakończył realizację kluczowych prac na poszczególnych frontach robót.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Racibórz Dolny, olbrzymia inwestycja

W toku prowadzonych działań inwestycyjnych zrealizowano Budowlę-Przelewowo Spustową, z przeprowadzeniem prób technologicznych.

Główna budowla hydrotechniczna zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny robi wrażenie. To olbrzymi na kilkadziesiąt metrów wysokości i ponad 100 metrów szerokości betonowy obiekt. Wyposażony jest w 6 głównych zasuw, których praca może odbywać się mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma wymiary 12 m x 8,5 m i podnoszona jest na wysokość 9 metrów.

Budowla jest elementem zapory czołowej zbiornika. Wraz z kanałami doprowadzającymi i odprowadzającymi pozwala na niezakłócony przepływ wód w okresach normalnych przepływów i piętrzenie wód w okresach powodzi.

- Jest obiektem o sześciu światłach zamykanych zasuwami i sześciu również zamykanych, podwójnymi zasuwami, spustach dennych – tłumaczą budowniczy.

Co ważne, budowla przelewowo -spustowa spełnia wszelkie wymogi środowiskowe. Zwłaszcza dotyczące swobodnej migracji ryb. Umożliwia ją bezprogowe przęsło, zawsze otwarte poza okresem powodzi, oraz każdy ze spustów dennych, z których część również będzie otwarta, a których dno znajduje się na poziomie dna rzeki.

Ukończono także drugi z kluczowych frontów prac: Upust do Odry Miejskiej. Wykonawca w ramach tego odcinka inwestycji przygotował m.in. konstrukcję upustu wraz z wyposażeniem technologicznym oraz kanały dopływowy i odpływowy w zakresie umożliwiającym ich pełną przepustowość. Kanał doprowadzający o długości ok. 1,9 km, kieruje wody z Odry do budowli przelewowo spustowej. Jego głębokość wynosi 6 m. Szerokość dna to 50 m, zwiększająca się przed obiektem z zasuwami do 115 m. Kanał odprowadzający do Ulgi ma nieco ponad 1 km długości

Zrealizowano także konieczny dla funkcjonalności zakres prac na zaporach zbiornika: czołowej, lewobrzeżnej i prawobrzeżnej. Korpusy zapór przygotowano do piętrzenia, wykonując m.in. korpus statyczny zapór, przesłony przeciwfiltracyjne podłoża, przypory z gruntów spoistych. Powstało również konieczne uszczelnienie korpusów zapór, tworzące ekran, dla którego ułożono częściową warstwę ochronną.

Racibórz Dolny ochroni przed powodzią

Zakres wykonanych prac wskazuje jednoznacznie, iż zbiornik współpracujący z pobliskim polderem Buków, może piętrzyć wodę, w konsekwencji czego jest gotowy do przyjęcia i „ścięcia” fali powodziowej o wielkości chociażby pamiętnej powodzi z 1997 roku.

- Urzeczywistnieniem staje się fakt, iż po latach realizacji tej niekwestionowanie niezbędnej i koniecznej inwestycji dla bezpieczeństwa powodziowego kraju, tym samym nieodzownej dla bezpieczeństwa mieszkańców w dorzeczu Odry, zacznie ona spełniać swoją rolę. Z chwilą nadejścia fali powodziowej raciborski polder będzie piętrzył wodę, chroniąc zdrowie i dobytek mieszkańców miast i miejscowości od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław – stwierdza Łukasz Lange, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Kontraktowy termin zakończenia inwestycji przypada na dzień 29 maja. Do tego czasu zostanie uporządkowany obszar w czaszy zbiornika, kontynuowane będą prace związane z budową dróg serwisowych oraz roboty wykończeniowe na zaporach zbiornika.

Racibórz Dolny pomieściłby 3,6 tys. boisk piłkarskich

Pojemność obiektu to 185 mln m3 (zwiększy się do 300 mln m3, a to poprzez trwające wydobycie kruszywa w czaszy zbiornika).

Zbiornik przeciwpowodziowy zajmuje powierzchnię 26,3 km kwadratowych. Długość zapór wynosi 22,4 km, a ich wysokość do 11 metrów (woda maksymalnie ma sięgać 9 m). Jest gotowy przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody. Jeżeli te liczby nie robią na Państwa wrażenia, to może pomogą porównania?

Na terenie zbiornika zmieściłyby się 3603 boiska piłkarskie, a jego kubatura – 185 mln m3, to tyle ile posiadałoby 226 Pałaców Kultury i Nauki z Warszawy. Do budowy wykorzystano m.in. 40 300 m3 betonu konstrukcyjnego oraz 2 200 ton stali - ok. 10 razy więcej niż wynosi waga Statui Wolności. Codziennie na placu budowy pracuje 600-700 osób.

Będzie to piąty pod względem wielkości zbiornik retencyjny w Polsce, wyprzedzi nawet ten z Goczałkowic. Posiada o kilkadziesiąt metrów sześciennych większą rezerwę powodziową niż cztery zbiorniki znajdujące się na Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy (Kozielno, Topola, Otmuchów i Nysa).

Nie przegap

Racibórz Dolny budują od 2013 roku

Budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny rozpoczęto w 2013 roku. Datę zakończenia inwestycji przekładano kilka razy w ostatnich latach. Ówczesny wykonawca - firma Dragados - miała zakończyć roboty w 2017 roku. Do tego jednak nie doszło.

Pod koniec 2016 roku firma wyleciała z hukiem z placu budowy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który prowadzi inwestycję, winą obarczył za to właśnie wykonawcę. Powodem tego był brak możliwości ukończenia kontraktu przez wykonawcę w założonym terminie i akceptowalnych kosztach, brak możliwości efektywnej współpracy z wykonawcą, przebiegającej z dochowaniem należytej staranności, poszanowaniem przepisów prawa, wzajemnych zobowiązań oraz zasad właściwej współpracy przy realizacji inwestycji przez wykonawcę.

Po zerwaniu umowy z Dragadosem z tytułu gwarancji udało się uzyskać ok. 200 mln złotych. Do momentu wyłonienia nowego wykonawcy prowadzono na nim mniejsze prace. Teraz inwestycję za kolejne 904 mln zł dokończa polsko - hiszpańskie konsorcjum firm Budimex (lider- Polska) i Ferrovial Agroman (partner - Hiszpania).

Koszt inwestycji wynosi 2,13 mld zł. Środki pochodzą z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodajmy, że zbiornik znajduje się na terenie, gdzie wcześniej mieściła się wieś Nieboczowy. Przeniesioną ją kilka kilometrów dalej, gdzie wybudowano nowe domy, drogi, kościół (z cmentarzem) i pozostałą infrastrukturę.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie