Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza w Śląskiem. Wydano komunikat o przekraczającym normę stężeniu pyłu zawieszonego

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zła jakość powietrza w Śląskiem. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat o przekraczającym normę stężeniu pyłu zawieszonego PM10. Ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń obowiązuje w dniu 6 grudnia 2023 roku aż do północy, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych. Obejmuje wiele powiatów – w tym miasta, między innymi takie jak Bielsko-Biała, Katowice, Chorzów, Dąbrowa Górnicza czy Sosnowiec.

Zanieczyszczone powietrze w Śląskiem

W dniu 6 grudnia 2023 roku na terenie województwa śląskiego obowiązuje ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń powietrza, które mogą nasilić się szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych. Zła jakość powietrza spowodowana jest obecnością przewyższającego normę stężenia pyłu zawieszonego PM10. W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Powiadomienie wydano dla 21 powiatów

Komunikat obowiązuje od godziny 01.00 do 24.00 w dniu 6 grudnia 2023 roku i obejmuje wiele powiatów na terenie województwa śląskiego. Dotyczy takich miast jak Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Zabrze, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Sosnowiec. Złej jakości powietrza mogą też spodziewać się mieszkańcy powiatów: bielskiego, będzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, mikołowskiego, raciborskiego, wodzisławskiego oraz żywieckiego.

Poziom informowania a poziom alarmowy

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wyjaśnia, że istnieją dwa poziomy alertowe, informujące o normach jakości powietrza: poziom informowania i poziom alarmowy.

Pierwszy z nich, obowiązujący obecnie na terenie niektórych powiatów w województwie śląskim jest wprowadzany w przypadku przekraczającego normę stężenia pyłu PM10 i ozonu (O3), co powoduje zagrożenie zdrowia ludzkiego.

– Dla ozonu (O3) i pyłu PM10 określony jest poziom informowania. Rozumie się przez to stężenie substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności, w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Drugi z poziomów alertowych jest wprowadzany w przypadku przekraczającego normę stężenia pyłu PM10, ozonu (O3), dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), co powoduje zagrożenie dla zdrowia ludzi.

– Dla ozonu (O3), pyłu PM10, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2) określony jest poziom alarmowy. Oznacza poziom substancji w powietrzu, którego nawet krótkotrwałe przekroczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera