Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidowana Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice. Pamiętasz jak wyglądała?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice bez wątpienia była symbolem miasta. Jej napis znajdował się przy ulicy Katowickiej, przez co mijało go wielu mieszkańców, jak i przyjezdnych. W 2008 roku wydobyto tam ostatnią tonę węgla. Teren przez długi czas stał opustoszały, aby w końcu zostać zlikwidowanym z wyjątkiem niektórych obiektów.

Niegdyś było to miejsce, które zatrudniało około 2,5 tys. pracowników, dziś jednak pozostały nam tylko wspomnienia. Wielki napis KWK Mysłowice był symbolem, a nawet wizytówką miasta, dziś pozostały po nim jedynie zdjęcia.

KWK Mysłowice

Kopalnia powstała w 1837 roku poprzez nadanie pola górniczego „Danzig”. Jest ona starsza od sąsiadujących KWK Ziemowit (1952) oraz KWK Wesoła (1914). Nazwę Mysłowice przyjęto dopiero w 1866 roku.

Kopalnia została włączona do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. w 1993 roku, a od 1 stycznia 2007 kopalnia „Mysłowice” została połączona z KWK „Wesoła” i otrzymała nazwę KWK Mysłowice-Wesoła. Kopalnia posiadała 8 szybów, z czego część z nich trafiło właśnie do wspomnianej już kopalni.

Katastrofa górnicza 1987 rok

Najbardziej tragiczną historią związaną z mysłowicką kopalnią jest katastrofa górnicza, która miała miejsce 4 lutego 1987 roku. Tego dnia o godzinie 5.35 doszło do wybuchu metanu i pyłu węglowego. Eksplozja pozbawiła życia 17 górników. Ze strefy zagrożenia wyprowadzono 47 osób, 20 było ciężko poparzonych a kolejni dwaj zmarli jeszcze w wyniku odniesionych ran w szpitalu.

Likwidacja kopalni

Kopalnia przestała wydobywać węgiel w 2008 roku a ostatnią tonę wydobyto 7 listopada tego samego roku. W 2015 roku majątek dawnej kopalni trafił do spółki restrukturyzacyjnej, zajmującej się jego likwidacją.

Stary zniszczony budynek sortowni z napisem KWK Mysłowice zniknął pod koniec listopada 2021 roku. Prace rozbiórki budynku na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń prowadziła firma Ulman z Mikołowa. Niektóre części konstrukcji zostały przekazane miastu z uwagi na ochronę konserwatorską.

Miasto otrzymało takie obiekty jak: budynki kompresorowni rozdzielni głównej, elektrowni, maszyny wyciągowej szybu Łokietek, wieża szybu Łokietek, magazyny maszyny wyciągowej szybu Jagiełło, kompleks bhp i budynek rehabilitacji.

Drony nad kopalnią?

Należący do miasta teren po Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice jest nieustannie niszczony i rozkradany przez złodziei. Obecnie terenem pokopalnianym zarządza Śląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dozór na obszarze pełni firma Security Group wraz z grupą interwencyjną. Dodatkowo teren patroluje policja wraz ze strażą miejską.

Taka forma zabezpieczenie jednak nie wystarczyła i miasto podpisało umowę z firmą Reakto. W związku z tą współpracą teren pokopalniany w pierwszym kwartale 2023 roku będzie monitorowany przez drony, które będą zaopatrzone w takie akcesoria taktyczne, jak np. stroboskop czy głośnik, które mają za zadanie spłoszyć intruza.

Drony będą dbały o bezpieczeństwo obszaru kopalni do jego zagospodarowania. Później system ma być wykorzystywany także do ochrony innych części naszego miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera