Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jan Wieczorek. Był m.in. inicjatorem ruchomej szopki w Bieruniu

Jolanta Pierończyk
Jan Wieczorek, rzeźbiarz pasjonat, współtwórca figurek w ruchomej szopce w Bieruniu Starym. Zdjęcie z grudnia 2012 r.
Jan Wieczorek, rzeźbiarz pasjonat, współtwórca figurek w ruchomej szopce w Bieruniu Starym. Zdjęcie z grudnia 2012 r. Jolanta Pierończyk
Jan Wieczorek nie żyje. Zmarł 9 lutego, przeżywszy 85 lat. Był m.in. inicjatorem ruchomej szopki w Bieruniu, ale także - w przeszłości - przewodniczącym Rady Miejskiej w Bieruniu, założycielem Stowarzyszenia 600-letniego Bierunia, jednym z twórców samodzielności Bierunia... Był po prostu samorządowcem wielkiego formatu, ale i autorem wielu ciekawych pomysłów, jak np. pomysł przywrócenia bieruńskiemu pejzażowi katarynki.

Jan Wieczorek (ur. 5 października 1933 roku w Bieruniu Starym), absolwent LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach i Wydziału Metalurgicznego AGH w Krakowie (studia skończył w 1956 r.)

Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Chemicznych nr 1 w Bieruniu Starym.

W swoim 85-letnim życiu pełnił wiele funkcji społecznych i politycznych. Był m.in. prezesem Klubu Sportowego Unia (1966-1991), przewodniczącym samorządu mieszkańców Bierunia Starego (1997-1989), bezpartyjnym radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1980 r. - 1989 r.), przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Bieruniowi od 1987 r., wiceprzewodniczącym Rady Miasta Tychy (1990 r. - 1991 r.), przewodniczącym Rady Miejskiej w Bieruniu (1991 r. - 1998 r. i 2002 r. - 2006 r.) oraz jej członkiem od 2002 r., a od 2000 r. założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia 600-letniego Bierunia.

Wniósł osobisty i niezaprzeczalny wkład w odrodzenie i rozwój lokalnej samorządności. Był założycielem grupy inicjatywnej, która w dużej mierze przyczyniła się do uzyskania samodzielności administracyjnej Bierunia w 1991 r.

Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prócz talentów przywódczych i kierowniczych, Jan Wieczorek był też świetnym rzeźbiarzem i inicjatorem ruchomej szopki w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu Starym.

ZOBACZCIE TEŻ:
Ruchoma szopka w Bieruniu Starym, jedno z dzieł Jana Wieczorka

Ruchoma szopka w Bieruniu: Ponad 100 figur w kościele św. Ba...

Jan Wieczorek jest też autorem pomysłu przywrócenia bieruńskiemu pejzażowi katarynki, która pamiętał z odpustów z czasów swojego dzieciństwa.

Marzył o uczynieniu turystycznej atrakcji Bierunia z prastarego kopca.
Prastary kopiec w Bieruniu, niespełnione marzenie Jana Wieczorka.

Po prof. Janie Czempasie, który zmarł nagle w sobotę, 5 stycznia br., Bieruń stracił swojego drugiego wielkiego Syna. Zarówno prof. Jan Czempas, jak i Jan Wieczorek byli mieszkańcami Bierunia Starego z urodzenia i wyboru. Obaj tu się urodzili i do końca swoich dni tu zostali, aktywnie uczestnicząc w życiu tego miasta, wzbogacając je swoimi wspaniałymi pomysłami.

Pogrzeb śp. Jana Wieczorka odbędzie się 15 lutego o godz. 10 w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo