MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na siedmiu liniach komunikacyjnych w południowej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

PAP
PAP
Zwiększenie liczby połączeń, koordynacja odjazdów autobusów i uruchomienie nowych połączeń – to wprowadzane od soboty 25 listopada zmiany na siedmiu liniach Zarządu Transportu Metropolitalnego na wniosek pasażerów i gmin południowej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zmiany na siedmiu liniach komunikacyjnych w południowej części Metropolii

Jak przekazała we wtorek Klaudia Matuszna z biura prasowego ZTM, zmiany dotyczą przede wszystkim pasażerów z Mikołowa i Tychów, ale też z Łazisk Górnych i Wyr. Wprowadzane zmiany, obejmujące linie M18, 75, 82, 245, 268, 568 i 982, mają służyć optymalizacji i poprawie obsługi komunikacyjnej ciągu Tychy – Mikołów – Ruda Śląska.

Przedstawicielka organizatora komunikacji uściśliła, m.in., że metropolitalna linia M18 dodatkowo obsługiwać zacznie przystanek Śmiłowice Biblioteka. Na linii 75 wprowadzony zostanie nowy rozkład, z większą liczbą kursów w dni robocze i wolne od pracy, w tym obsługujących strefę przy ul. Przemysłowej w Tychach. Skoordynowano odjazdy linii 75 z autobusami linii M18 i 268.

Zawieszone zostanie kursowanie linii 82. Zadania tej linii przejmą linie 75 (na odcinku Tychy – Mikołów) i 982 (na odcinku Mikołów – Halemba). Wprowadzone zostaną nowa trasa oraz rozkład jazdy mikołowskiej linii 245 ze zwiększeniem liczby kursów w dni robocze i uruchomieniem kursów w dni wolne od pracy.

Nowa trasa i zwiększona liczba kursów dotyczy też linii 268 z Tychów do Mikołowa. Jej rozkład zostanie skoordynowany z liniami M18 i 75 na wspólnych odcinkach, ponadto linia 268 nie będzie już obsługiwała rejonu terenów przemysłowych w Mikołowie (zadanie to przejmie nowa linia 568) i strefy przemysłowej w Tychach (zadanie to przejmie linia 75);

Uruchomiona zostanie nowa linia okrężna 568 kursująca z częstotliwością: w dni robocze co 60 min, w soboty co 60 lub 120 min, a w niedziele i święta co 120 min. Linia przejmie zadania linii 268 w zakresie obsługi terenów przemysłowych w Mikołowie

Osoby jeżdżące w kierunku kopalni Halemba w Rudzie Śl. będą miały możliwość skorzystania z linii 982 - zamiast linii 82. Zapewnione zostaną przesiadki na przystanku Mikołów Dworzec z linii 75 na 982 w kierunku Rudy Śląskiej i z 982 na 75 w kierunku Tychów.

Informacje o wszystkich wprowadzanych 25 listopada zmianach zostały już opublikowane na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. Są tam też mapy nowych tras. Organizator transportu zorganizuje terenową akcję informacyjną w sobotę (25 listopada) w poniedziałek (27 listopada) w pięciu lokalizacjach. Dostępna jest całodobowa, bezpłatna infolinia: 800 16 30 30.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących ZTM wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków.

autor: Mateusz Babak

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni