Żory: Co dalej z dworcem kolejowym w Żorach? Miasto szuka nowego wykonawcy pechowej inwestycji

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Dworzec kolejowy w Żorach wciąż nie jest gotowyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w Żorach wciąż nie jest gotowyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Udostępnij:
Kolejny problem przy przebudowie dworca kolejowego w Żorach! Dotychczasowy wykonawca nie dokończy inwestycji. - Wpływ na opóźnienie w realizacji inwestycji miało wiele czynników, w tym pandemia koronawirusa i jej konsekwencje. Spowodowało to konieczność znalezienia nowego wykonawcy, który przeprowadzi pozostałe do zrobienia prace - słyszymy w żorskim magistracie. Czy to oznacza kolejne opóźnienie i zwiększenie wydatków na realizację zadania?

Dworzec kolejowy w Żorach dokończy nowy wykonawca

Dotychczasowy wykonawca nie dokończy przebudowy dworca kolejowego w Żorach. Konieczne okazało się znalezienie kolejnej firmy, która podejmie się dokończenia realizacji już mocno opóźnionej inwestycji. Przetarg został ogłoszony 1 marca, a termin składania ofert mija 22 marca.

Czy to oznacza kolejne opóźnienie i zwiększenie nakładów na inwestycję? Obowiązujący termin realizacji inwestycji - II kwartał 2021 roku jest mocno zagrożony. W magistracie skłaniają się ku wersji, że inwestycja zakończy się w lipcu 2021 roku.

Urzędnicy zapewniają też, że inwestycja nie zdrożeje.

- Poprzedni wykonawca otrzyma zapłatę odpowiednio pomniejszoną o niezrealizowane zadania. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie inwestycji - mówi Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Mieszkańcy Żor jednak dość sceptycznie podchodzą do tych zapewnień.

Co już zrobiono, a co zostało do wykonania?

W magistracie słyszymy, że zdecydowana większość prac została już wykonana w tym m.in:

 • izolacje ścian fundamentowych i piwnicznych,
 • demontaż starego dachu i jego wymiana na nowy,
 • demontaż stropów drewnianych i ich wymiana na nowe stropy żelbetowe,
 • wykonano roboty wyburzeniowe ścian, podłóg,
 • zdemontowano stare drzwi i okna oraz wymieniono je na nowe
 • wykonano czyszczenie (za pomocą piaskowania) elewacji ceglanej budynku
 • zdemontowano starą nawierzchnię drogi dojazdowej i chodników

- Do wykonania pozostały jeszcze prace wykończeniowe, takie jak m.in. podłogi, płytkowanie, tzw. biały montaż, montaż grzejników i balustrad, dostawa i montaż windy, fasady szklanej oraz małej architektury - dodaje Lubszczyk.

Dworzec kolejowy w Żorach wciąż nie jest gotowyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żory: Co dalej z dworcem kolejowym w Żorach? Miasto szuka no...

Miasto Żory ogłosiło nowy przetarg obejmujący roboty podzielona na cztery części :

 1. ]Wykonanie fasady szklanej holu wejściowego budynku dworca PKP od strony peronów wraz z zabudową daszku szklanego nad wejściem głównym od strony parkingu oraz ścianek szklanych wewnątrz budynku.
 2. ]Wykonanie i montaż dźwigu osobowego wewnątrz budynku dworca PKP.
 3. ]Wykonanie i montaż elementów małej architektury zewnętrznej.
 4. ]Wykonanie i montaż wiaty przystanku komunikacji miejskiej oraz wiaty rowerowej.

Po wyłonieniu wykonawcy, "prace mają zostać wykonane niezwłocznie".

Pechowy remont dworca kolejowego

Inwestycję Urzędu Miasta trapi spory pech. Dworzec kolejowy miał być gotowy w styczniu 2020 roku. Wówczas urzędnicy zapewniali, że poślizg potrwa kilka miesięcy.

Był spowodowany m.in. wprowadzeniem zmian do dokumentacji projektowej (obejmujących zaprojektowanie pochylni, zmiany projektu zagospodarowania, zmiany rozmieszczenia miejsc postojowych i nawierzchni chodnika, opracowaniem ekspertyzy pożarowej dla potrzeb uzyskania odstępstwa w zakresie dopuszczalnego nachylenia terenu, zmiany zakresu opracowania wynikającej z uzyskanych warunków przyłączeniowych do sieci wod-kan., wystąpienia o uzgodnienia branżowe).

Nie przeocz

Jakby tego było mało kilkanaście tygodni później wybuchła pandemia koronawirusa z lockdownem. Pojawił się problem z dostęp nie tylko do towarów, ale także do specjalistów na rynku pracy. Ostatecznie zapewniano, że remont zakończy się z końcem 2020 roku. Tak się nie stało.

Winnym tego ma być konieczność wykonania dodatkowych prac, pandemia koronawriusa i braki kadrowe z nią związane. Jeszcze kilka miesięcy temu urzędnicy zapewniali, że "Miasto czyni starania, by wykonawca inwestycji w możliwie jak najszybszym terminie ukończył wszystkie te prace". Jak widać, nie udało się.

Dworzec będzie wizytówką Żor

Modernizacja budynku dworca kolejowego zakłada adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej.

Zobacz koniecznie

Program rewitalizacji obiektu wymaga również zachowania podstawowych funkcji, niezbędnych do funkcjonowania dworca kolejowego, takich jak: poczekalnia, toalety ogólnodostępne oraz kasy lub biletomaty.

Ponadto, w holu budynku powstanie punkt gastronomiczny oraz strefa dla dzieci. Z kolei na piętrze znajdą się dwie sale wielofunkcyjne (jedna dla 40 osób, druga dla 15 os.). W planach jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca – powstaną chodniki i parking. Obiekt w całości będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie na remont dworca miasto uzyskało 6,6 mln zł dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa. Na 2021 rok w budżecie miejskim przesunięto na to zadania 1,5 mln zł z budżetu miasta na 2020 r.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie